У Суду БиХ – 13 ратних, војних и полицијских званичника из Коњица изјаснило се да нису криви за злочине против човјечности над српским цивилним становништвом у тој општини.
Њихови адвокати одбрану базирају на чињеници, како кажу, утврђеној у хашким оптужницама – да су Брадина и друга српска села у коњичкој општини била легитимни војни циљ. Само у Брадини, у два дана у мају 92-ге убијено је 48 цивила, жена и дјеце, а 200 отјерано у логоре.
Ратни командант и припадници тзв. АРБиХ, други човјек полиције у Коњицу те командант и припадници Диверзантске јединице „Акрепи“, сви одреда изјаснили су се да нису криви за систематични напад на српско становништво у Коњицу.
Очекивани одговори, јер одбрана оптужених, позивајући се на хашке пресуде, тврди да су српска села била легитимне војне мете. По тој наопакој логици, Срби из Брадине убијени су у одбрамбеним акцијама ХОС-оваца, „Акрепа“ и других муслиманских јединица, на прагу својих кућа.
Адвокат са искуством из Хага и Суда БиХ Миодраг Стојановић, потврђује да се утврђене чињенице из Хага могу преузети пред Судом БиХ. С тим што Тужилаштво БиХ има право да доказује да је ријеч о систематичном и широком нападу усмјереном против српског цивилног становништва, како је наведено у оптужници, а не легитимном војном циљу.
„Мислим да није добро изнесено да је Брадина сама по себи легитимни војни циљ, село не може бити само по себи војни циљ, поједини објекти могу. Страдање цивила, прогон цивила, не оправдава легитимни војни циљ“, истиче Стојановић.
Оптужени се терете да су убијали, силовали, затварали коњичке Србе и на крају их етнички почистили са простора на којем су вијековима живјели.
„18-оро људи је страдало у Челебићу, између осталих, мој отац, рођаци, стриц, 18 Срба…“, каже Десимир Мркајић, логораш из Челебића.
Преживјели казују о пребијању, глади и нељудским условима у коњичким логорима смрти Мусала и Челебићи.
„Убили су Жељка Милошевића којег су називали снајперистом, глава му је била обмотана селотејпом, мозак му је цурио… Пребили су нас палицама, лопатама…“, додаје Момир Мркајић, такође логораш из Челебића.
Тужилаштво БиХ одбило је захтјев једног од оптужених Енеса Јахића, иначе актуелног војног аташеа БиХ у Холандији, да отпутује у ту земљу како би се раздужио. Јахић, као и осталих 12 оптужених, бране се са слободе.
Извор: Радио Телевизија Републике Српске
Везане вијести:
Оптужница за злочине над српским цивилима из Коњица и …