fbpx
Pretraga
Close this search box.
Ж | Ž

Podijelite vijest:

Stradanje u Starom Brodu odbranjeno od zaborava

Lomljenjem slavskog kolača u Starom Brodu kod Višegrada danas je obilježena krsna slava spomen-kapele posvećene dabrobosanskim mučenicima, stradalim u Drugom svjetskom ratu.

U Starom Brodu kod Višegrada danas je obilježena krsna slava spomen-kapele posvećene dabrobosanskim mučenicima, stradalim u Drugom svjetskom ratu
Višegrad – krsna slava spomen-kapele

Čin lomljenja slavskog kolača obavilo je sveštenstvo Srpske pravoslavne crkvene opštine Višegrad sa domaćinom Zoranom Papićem, a lomljenju kolača prisustvovali su vjernici iz Višegrada i okoline.

Sveštenik Dragan Vukotić rekao je Srni da se punih 70 godina ćutalo o zločinu koji se desio u Starom Brodu i da nije bilo nijednog pomena, nijednog spomenika žrtvama sve dok nije izgrađena spomen-kapela.

„Naša crkva je našla način da ovo mjesto stradanja odbrani od zaborava. Izgradili smo spomenik ubijenim, spomen-kapelu i druge sadržaje. U ovom duhovnom zdanju obilježavamo krsnu slavu i prisjećamo se srpskih stradalnika“, rekao je Vukotić.

U okviru obilježavanja krsne slave spomen-kapele sinoć je u gradskoj galeriji Višegrad održana projekcija dokumentarno–analitičkog filma „Irodovi sinovi“.

Scenarista filma Hadži Bratislav Nikolić rekao je da je ovo film koji analitički govori o genocidu nad srpskim narodom u periodu Drugog svjetskog rata.

„Bilo bi životno važno, potrebno i dobro kada bi svako od nas na svome mestu postao apostol koji bi prenosio istinu o stradanju nevinog naroda“, rekao je Nikolić i dodao da je potrebno da se na mjestima gdje su se dogodile najveće tragedije osmisle sadržaji koji bi neprestano bili na pouku i da okupljaju mlada pokoljenja.

On je istakao da je Stari Brod kod Višegrada stradalničko mjesto, o kome se mnogo ne govori, a predstavlja značajnu istorijsku vrijednost i veličinu.

Ustaše su u proljeće 1942. godine počinile zločin nad narodom ovog kraja, kada je 6.000 srpskih civila, a prije svega žena i djece, stradalo u kanjonu rijeke Drine.

Malobrojni Srbi koji su preživjeli ovaj masakr očekivali su da će zločinci biti osuđeni, ali o ovom zlodjelu nije se pričalo sve do 2008. godine kada je podignut spomenik u ovom mjestu i održan pomen nedužno stradalim Srbima.

Izvor: SRNA

 

Vezane vijesti:

Zločin u Starom Brodu – Pokolj 6000 Srba na Drini 1942.

Ustaški pokolj na Mladence

VIDEO: Pogledajte film „Irodovi sinovi“

 

Podijelite vijest:

Pomozite rad udruženja Jadovno 1941.

Napomena: Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne održavaju stavove UG Jadovno 1941. Komentari neprikladnog sadržaja će biti obrisani bez upozorenja.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pratite nas na društvenim mrežama: