fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

СТРАДАЛО 2,5 ОДСТО УКУПНЕ ПОПУЛАЦИЈЕ – СССР НАЈТЕЖЕ ПОГОЂЕН

Укупан број жртава Другог свјетског рата ни до данас није познат, али сви извори, и побједника и поражених, крећу се између 50 и 60 милиона, што је 2,5 одсто тадашње укупне популације на Земљи.
Ове бројке односе се на период почетка рата у Европи 1. септембра 1939. године, па до капитулације Јапана 2. септембра 1945.

Највеће жртве поднио је СССР и земље са истока Европе, док су на Западу те цифре много мање.

У бројним државама које су учествовале у Другом свјетском рату постоји мали број поузданих извора и истраживања о броју жртава.

Начини процјена су различити јер су различити погледи на формулацију узрока смрти, те директне и индиректне ефекте рата.

Tачно одређивање броја жртава тешко је било спровести и због тајности националсоцијалистичког и комунистичких режима, те великог броја масовних убистава.

Тако су и у земљама Источног блока права истраживања о реалном броју жртава почела тек након 1990. године.

У Совјетском Савезу, који је био жестоко погођен ратом, број жртава је, због пропаганде и намјере Стаљина да умањи разорни ефекат рата, био максимално умањен. Тврдило се да је страдало седам милиона људи.

Међутим, након дестаљинизације, број је процијењен на 20 милиона, а неки историчари наводе и 27 милиона жртава.

Њемачке снаге и њихови квислинзи на простору Совјетског Савеза извршили су незамисливе злочине, а Црвена армија је неспремно дочекала напад Њемачке јер је Стаљин одбацивао упозорења обавјештајаца да ће Њемачка напасти.

Историчари тврде да је Стаљин био обавијештен и о датуму напада, али је вјеровао Хитлеру и Пакту о ненападању Рибентроп-Молотов.

Према садашњим подацима пољских власти, у тој земљи страдала су 5,62 милиона људи.

У Чешкој се тај број процјењује до 360.000 жртава, а међу њима је око 270.000 Јевреја.

У СФРЈ тај број је процијењен на 1.706.000, али се сматра да је, можда, нешто мањи.

У Другом свјетском рату погинуло је званично 418.000 Американаца, готово 460.000 Британаца и 567.000 Француза.

Њемачка, која је изазвала рат, изгубила је у њему максимално 8.680.000 људи, а Италија, која је била на њемачкој страни до пада Мусолинија 1943, изгубила је 457.000 становника.

Јапан, као члан њемачке осовине, у Другом свјетском рату изгубио је максимално 3.120.000 становника.

Војни губици укључују погибију редовних војних снага, партизана и припадника покрета отпора. Смрт ратних заробљеника такође је укључена у укупан број погинулих војника.

Цивилне жртве су смрти узроковане стратешким бомбардовањем, Холокаустом, јапанским ратним злочинима, пресељењима становништва у Совјетском Савезу, ратним злочинима њемачке нацистичке осовине и савезника, те смртним случајевима повезаним са глађу и болестима.

Извор: СРНА

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: