Хрватски кардинал Алојзије Степинац био је тема за расправе Београда и Загреба, а сада стиже и на дневни ред у Риму.
У италијанској престоници ће у уторак и среду бити одржан први састанак мешовите католичко-православне комисије на којем ће се расправљати о начину и дужини рада Комисије која би, како је раније договорено у Ватикану, требало да изађе са мишљењем о кардиналу Алојзију Степинцу и његовој улози током Другог светског рата.
Од тог мишљења, наиме, зависи да ли ће Степинац, кога Срби сматрају злочинцем, а који је већ проглашен блаженим, бити и канонизован. Иако нема званичне потврде одржавања овог састанка, хрватски и српски медији пишу да ће он бити одржан 12. и 13. јула у Риму, а папа Фрања сматра да Комисија не би требало да разматра тај случај дуже од годину дана.
– Папина одлука да оформи комисију пре него што допусти формалну канонизацију представља изразито фер и мудар потез, као и чин којим се изражава поштовања према СПЦ и српском народу – сматра председник Центра за истраживање религије, политике и друштва Никола Кнежевић, додајући да спорна историјска питања могу да се реше искључиво дијалогом и усаглашавањем око историјских чињеница и никако другачије.
Оцењујући да нема сумње да је процес Степинцу био монтиран, као и многи други у то време, јер се радило о једном реваншистичком комунистичко – тоталитарном систему, Кнежевић је истакао да са друге стране, постоје историјске чињенице или индикације да је Степинац подржавао режим НДХ и пречесто био пасиван у односу на злочине почињене у НДХ, као и да је учинио врло мало или ништа да се они спрече.
Извор: Вести онлине
Везане вијести:
СПЦ и Римокатоличка црква разговараће у Риму о Алојзију Степинцу
Две цркве лицем у лице о Степинцу