Cetinjski manastir
Skadarski vezir Sulejman-paša Bušatlija, potomak poturčenog sina Ivana Crnojevića, dva puta je palio i razarao Cetinje i Cetinjski manastir.
Skender-beg Bušatlija nije ostavio lijepe uspomene u Crnoj Gori. Upravljao je kruto i surovo. Potpisivao se kao „Gospodar Černoj Gori i dioklitijanskoj zemlji gospodin”. On je, inače, Crnogorskim sandžakatom upravljao četrnaest godina. Poslednji put se spominje 1528. Potom o njemu više nema pomena i ne zna se da li je ubijen ili se upokojio prirodnom smrću, a ne zna se čak ni gdje mu je grob – jednostavno zamelo ga je vrijeme – kaže istoričar Predrag Vukić.
Nakon 1528. godine, koja se uzima kao datum smrti Skender-bega, odnosno Stanka Crnojevića, Crnogorski sandžakat se ukida i ponovo se pripaja Skadarskom sandžakatu, kojim potom stoljećima upravljaju Bušatlije, potomci Skender-bega. Smenjuju se paše i veziri, nasleđuju jedan drugoga, što, inače nije bio običaj, ili česta pojava u ondašnjem turskom carstvu (sem Bušatlija, to je, koliko se zna, bio običaj još samo u porodici Mahmutbegović iz Peći, koji su izgleda – oni su, kako kaže istoričar Vukić, tako tvrdili – takođe porijeklom od Crnojevića):
– Bušatlije su tako upravljale Skadarskim sandžakatom više od trista godina – može se reći sve do 1831, i crnogorska istorija ih ne pamti po dobru – ističe profesor Vukić.
– U vrijeme dok je trajao Morejski rat između Venecije i Turske, Sulejman-paša Bušatlija je 1685. godine poharao Cetinje i spalio Cetinjski manastir. U pokušaju da ga u tome spriječi, glasoviti hajdučki harambaša Bajo Pivljanin – Nikolić dočekao ga je na brdu Vrtijeljka iznad Cetinja, ali je to bio samoubilački akt – u tom neravnom boju su poginuli i Bajo Pivljanin i svi njegovi saborci, koji nijesu uzmakli pred nemjerljivo brojnijim neprijateljem…
Bila je to prva pohara Cetinja i Cetinjskog manastira, koja se dogodila u maju 1685. godine. Prva, ali ne i najgora:
– Mlečani su tri godine nakon te prve pohare, stacionirali i svoju vojnu posadu na Cetinju – podsjeća istoričar Predrag Vukić – jer se tadašnji cetinjski mitropolit Visarion Borilović – Bajica oslanjao na Mletke i smatra se da je on bio njihov lojalni i vjerni saveznik.
Treba, međutim, napomenuti da je to bilo vrijeme nakon teškog turskog poraza pod zidinama Beča 1683. godine kada je rat protiv Otomanskog carstva povela takozvana Sveta liga – koalicija četiri tadašnje hrišćanske velesile – Austrije, Poljske, Rusije i Mletačke republike.
Na prostoru Crne Gore i primorja operišu uglavnom Mleci. Oni su, tako, 1684. godine zauzeli Risan, koji je u to vrijeme bio u rukama Turaka, a 30. septembra 1687, uz pomoć crnogorskih i hercegovačkih plemena, oslobodili su i Herceg Novi, koji je puna dva vijeka bio u rukama Turaka. Mleci, međutim, nijesu imali toliko vojne snage da zauzmu i brane i prostore unutar Crne Gore i Hercegovine. Venecija je imala dosta moćnu flotu, ali zato slabašnu kopnenu vojsku…
Opaki skadarski vezir Sulejman-paša Bušatlija se nije pomirio s tim da mletačka vojska stoluje pod Lovćenom i čuva Cetinje, pa se počeo spremati da i po drugi put udari na crnogorsku prestonicu. Pohod je uslijedio u septembru 1592. godine.
– Znajući da ne mogu odoljeti turskoj sili i odbraniti Cetinje, Mlečani su na vrijeme povukli vojsku – priča dalje profesor Vukić. – Prije toga, oni su u podrume manastirskih konaka postavili velike količine baruta i municije, računajući da će Turci odmah zapaliti manastir i da će onda od eksplozije koja će uslijediti i mnogi od njih izginuti.
Tako je i bilo. Kada je Sulejman-paša Bušatlija sa svojom pratnjom dojahao na konju ispred Cetinjskog manastira, naredio je da se manastir odmah zapali ne sluteći šta se nalazi u manastirskim konacima. Uslijedila je stravična eksplozija koja je silnog pašu zbacila s konja i teško ga ozlijedila, a znatan broj njegovih pratilaca je i izginuo.
Ogorčen zbog mletačke podvale, Sulejman-paša je naredio da se Cetinjski manastir poravna sa zemljom. Tako je i učinjeno, a turska vojska se odmah zatim povukla iz Cetinja. Cetinjski sveštenici će potom stolovati u manastiru Ćelija dobrska u susjednom Dobrskom Selu. Cetinjski mitropolit Sava Kaluđeričić Očinić, primjera radi, koji je stupio na tron Mitropolije 1694. godine, boraviće u Ćeliji dobrskoj i on će se tu čak i upokojiti 1697. i tu je i sahranjen…
Sjutra: SILAN JUNAK DA JE ČOVJEK TAKAV…
Izvor: Dan
Vezane vijesti:
Feljton: Tragom neobičnog krštenja na Cetinju I
Feljton: Tragom neobičnog krštenja na Cetinju II
Feljton: Tragom neobičnog krštenja na Cetinju III
Feljton: Tragom neobičnog krštenja na Cetinju IV
Feljton: Tragom neobičnog krštenja na Cetinju V
Feljton: Tragom neobičnog krštenja na Cetinju VII
Feljton: Tragom neobičnog krštenja na Cetinju VIII
Feljton: Tragom neobičnog krštenja na Cetinju IX
Feljton: Tragom neobičnog krštenja na Cetinju X
Feljton: Tragom neobičnog krštenja na Cetinju XI
Feljton: Tragom neobičnog krštenja na Cetinju XII