Објашњено је да је у храм допутовала делегација војних ветерана из Србије на челу са председником Клуба генерала и адмирала Србије генерал-мајором Луком Кастратовићем.
Ветерани Оружаних снага Србије су поклонили главном храму Оружаних снага Русије икону „Јасеновачких новомученика“, саопштило је Министарство одбране Русије.
У Музејско-црквеном комплексу Оружаних снага Русије одржана је свечаност поводом даривања иконе ‘Јасеновачких новомученика’ главном храму Оружаних снага Русије. Клуб генерала и адмирала Србије је икону наменио руском храму Победе уз благослов српског патријарха Павла. Икона одражава трагичне странице српске историје које су повезане са убиствима великог броја грађана Србије од стране њемачко-фашистичких освајача током Другог свјетског рата“, навели су у Министарству одбране Русије, преноси Спутник.
Објашњено је да је у храм допутовала делегација војних ветерана из Србије на челу са председником Клуба генерала и адмирала Србије генерал-мајором Луком Кастратовићем.
На церемонији је учествовао начелник Управе за интеракцију са верским удружењима главне војно-политичке управе Оружаних снага Русије Олег Веселков, члан Клуба генерала и адмирала Србије Радослав Ђурђевић, заменик предсједника одбора Националног удружења резервних официра Оружаних снага Русије Сергеј Вербин и парохијани храма.
„Српској делегацији је након литургије предата књига у којој је прикупљен велики број чињеница о злочинима фашиста током Другог свјетског рата и о убијању цивила на територији Југославије“, додали су у Министарству.
Јасеновачки новомученици су православни затвореници у Хрватској, који су мученичком смрћу умрли у периоду 1941-1944. године у логорима смрти у Јасеновцу. Овај логор, који се налазио на 60 километара од Загреба, су организовали хрватски фашисти на територији Независне хрватске државе у сарадњи са нацистичком Њемачком, преноси Спутник.
Према различитим свједочењима, током Другог свјетског рата у Јасеновцу је убијено на хиљаде православних Срба.
Архијерејски сабор Српске православне цркве је благосиљао Јасеновачке новомученике. Њихова имена су уврштена у минеј (распоред са детаљима црквених богослужења за све дане у години подијељене по мјесецима) Руске православне цркве.
Извор: ИН4С / Спутник