Lingvista Milorad Telebak upozorio je da je srpski jezik danas u opasnosti i da je napadnut sa svih strana – spolja invazijom tuđih riječi, najviše iz agresivnog engleskog jezika, a iznutra rđavim prevodima, providnim perfidno smišljenim nametanjem, ali i srpskom nebrigom o svome jeziku.
Prema njegovim riječima, budućnost srpskog jezika biće identična kao i budućnost naroda, jer su jezik i narod uvijek dijelili sudbinu.
„Svjedoci smo porazne činjenice da se skoro već četiri decenije gramatika i pravopis, koji su osnova pismenosti, vrlo malo uče u osnovnim školama, a u srednjim gotovo nikako, pa čak ni u gimnazijama. Imamo psihološki defekt da nam je sve što je tuđe značajnije i važnije od našeg“, rekao je Telebak za „Večernje novosti“.
On je napomenuo da javne ličnosti i veliki broj visokoobrazovanih ljudi u BiH ne znaju norme srpskog jezika, dok mediji, među kojima prednjači televizija, preuzimaju jezik birokratije i pogubno utiču na jezik naroda.
Telebak je naglasio da je srpski jezik nakon raspada Jugoslavije „rasčerečen“ na više jezika, koji su samo imenom jezici, ali to nisu lingvistici,
istakavši da je to posebno izraženo na prostorima BiH.
On je istakao da Bošnjaci i Hrvati danas pričaju kako nikad prije nisu pričali i trude se da što više zastupaju „novokomponovanih“ riječi, a
samo kako bi izbjegli nazive i riječi iz srpskog jezika.