Лингвиста Милорад Телебак упозорио jе да jе српски jезик данас у опасности и да jе нападнут са свих страна – споља инвазиjом туђих риjечи, наjвише из агресивног енглеског jезика, а изнутра рђавим преводима, провидним перфидно смишљеним наметањем, али и српском небригом о своме jезику.
Према његовим риjечима, будућност српског jезика биће идентична као и будућност народа, jер су jезик и народ увиjек диjелили судбину.
„Свjедоци смо поразне чињенице да се скоро већ четири децениjе граматика и правопис, коjи су основа писмености, врло мало уче у основним школама, а у средњим готово никако, па чак ни у гимназиjама. Имамо психолошки дефект да нам jе све што jе туђе значаjниjе и важниjе од нашег“, рекао jе Телебак за „Вечерње новости“.
Он jе напоменуо да jавне личности и велики броj високообразованих људи у БиХ не знаjу норме српског jезика, док медиjи, међу коjима предњачи телевизиjа, преузимаjу jезик бирократиjе и погубно утичу на jезик народа.
Телебак jе нагласио да jе српски jезик након распада Југославиjе „расчеречен“ на више jезика, коjи су само именом jезици, али то нису лингвистици,
истакавши да jе то посебно изражено на просторима БиХ.
Он jе истакао да Бошњаци и Хрвати данас причаjу како никад приjе нису причали и труде се да што више заступаjу „новокомпонованих“ риjечи, а
само како би избjегли називе и риjечи из српског jезика.