Академик Слободан Реметић оциjенио jе да се историjа помало поиграла са књижевним jезиком српског народа и коначним резултатом Вукове реформе и да су се Срби, вољом других, нашли у питонском загрљаjу народа другачиjе историjске прошлости, културе, па и планова.
„Језик дели судбину свог народа, а познато jе кроз шта српски народ пролази у последње време“, рекао jе Реметић Срни.
Он jе навео да Срби дуго нису били у прилици да воде организовану бригу о књижевном jезику, али да су коначно почели да институционално рjешаваjу jезичке проблеме.
„После распада свих заjедништава и свих илузиjа коjе су нас пратиле, остали смо сами и морам да искажем своjе задовољство да смо коначно организовали и пришли институционално да решавамо озбиљне jезичке проблеме“, рекао jе Реметић.
Он jе подсjетио да постоjи Одбор за стандардизациjу српског jезика, гдjе су стручњаци за све сегменте савременог српског jезика и да се приступило нормирању и изради граматика, рjечника, правописа.
„У почетку jе било мало лутања, али имам утисак да смо сад на правом путу и разлога за задовољство има. Сваке године се поjави неко важно добро дело и ако овако наставимо, нема разлога за бригу“, рекао jе Реметић.