fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Срби протјерани, опљачкани, понижени

Чак 50.000 српских породица протераних из Хрватске, на незаконит и дискриминаторски начин „изгубиле“ су право на посед стана, тзв. станарско право.

Преко 40.000 српских породица остало је без огњишта, јер су минирањем и паљењем њихове куће и окућнице трајно уништене. Око 15.000 српских породица, којима куће нису срушене и запаљене, остале су без имовине, која је дата на привремено бесплатно коришћење лицима лојалним новој ратној власти у Хрватској.

Ово су само неке од „црних бројки“ које се налазе у документу под називом „Информација о проблемима присилних миграната из Хрватске у поступцима за заштиту елементарних људских права“. Документ је сачинило Удружење радника и инвалида рада избеглих из Хрватске, а „Новости“ прве добиле на увид.

Документ ће одмах бити прослеђен на стотине адреса институција у Хрватској, представницима међународне заједнице, ЕУ, као и домаћим институцијама Републике Српске и БиХ, како би се указало на непоштовање основних људских права протераних Срба из Хрватске.

„У Хрватској је било и 15.000 предратних српских пензионера којима је исплата њихових принадлежности једнострано обустављена у просеку 70 месеци, што им никада касније није исплаћено“, каже, за „Новости“, Никола Пузигаћа, председник овог удружења и додаје да је преко 200.000 Срба протераних из Хрватске, имало право на приход у поступку приватизације по основу текућег и минулог рада, али је Хрватска све одбила, доношењем низа скандалозних закона.

НАМЕТНУТИ ПРОПИСИ

Хрватска је годинама уназад преко Уставног суда и других институција наметнула на десетине закона, каже Пузигаћа, којим су практично озаконили пљачку српске имовине и забранили повраћај имовине протераним Србима.

„Сваки Србин који уђе у процес враћања имовине у Хрватској и тражи своја права, у старту је изгубио пред правосуђем Хрватске“, истиче Пузигаћа.

Пузигаћа тврди да су ови људи специфичне вишеструке жртве у оквиру избегличке популације, јер су у Хрватској особе нон грата, без обзира на дугогодишњи предратни домицил у тој земљи. Они су у Хрватској изгубили не само пребивалиште и дом, него и сва социјална и имовинска, раније стечена права.

„На списку који имамо, а односи се на бесправно присвојене све покретне ствари домаћинства у становима и кућама Срба налази се 25.000 путничких возила, 100.000 замрзивача, исто толико фрижидера и столова, 600.000 столица, 200.000 лустера, 100.000 троседа и фотеља, 200.000 тепиха, бројне приватне колекције књига, поштанских марака, артефаката, слика, ловачких трофеја… Србе је Хрватска не само протерала, него и опљачкала и већ више од 20 година они немају никаква права пред хрватским судовима“, каже Пузигаћа.

Он додаје да су саставили овај документ да би се коначно указало на вишеструке проблеме прогнаних Срба, захваћених присилним миграцијама од 17. августа 1990. до 30. јуна 1996. године.

ГЛУВА ВЛАСТ

Пузигаћа тврди да ниједна власт у Републици Српској до сада није хтела да се озбиљно позабави питањем враћања имовине избеглих Срба и да је све остављено да раде Удружења.

„Чак су и удружења пала на просјачки штап и немамо никакву финансијску помоћ од Владе Републике Српске за писање тужби и за деловање против Хрватске. Све сами радимо“ истиче Пузигаћа.

ХРВАТСКА НАМ ДУГУЈЕ МИЛИЈАРДЕ

Чланови Удружења радника и инвалида рада протераних из Хрватске тврде да им Хрватска дугује 190 милиона евра, на основу неисплаћених пензија, али и око две милијарде евра, на основу штета на 50.000 српских кућа и станова који су мимо закона у рату отети, запаљени и потуно уништени.

(Вечерње новости)

 

Извор: Радио Телевизија БН

 

Везане вијести:

20 година од “Олује”: Свет нек зна да бол не пролази

Нестају Срби у задарском залеђу

Неузнемирена јавност

 

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: