fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Спутњик: Обележен Дан сећања на жртве Прихватног логора Земун /фото/

Дан сећања на жртве Прихватног логора Земун обележен је данас у Храму Манастира Светог Арханђела Гаврила у Земуну литургијом жртвама, а потом и литијом од Храма до Јеврејског гробља.

Парастос жртвама Прихватног логора Земун
© Tanjug / TANJUG VIDEO

Литургију је служио епископ топлички Петар, а догађај је организовало Удружење грађана ”Јадовно 1941” и свештенство земунског манастира светог Архангела Гаврила, уз подршку Градске општине Земун.

На месту заједничке гробнице 6.500 жртава, Срба на територији бивше Независне Државе Хрватске која се налази на Земунском гробљу, Епископ Петар са свештенством служио је помен.

„Ми смо народ у чији духовни индентитет је уткан крст и страдање. Имали смо генерације оних који су добровољно страдали, чак оних који су радосно одлазили у смрт. У неким моментима ми сви страдамо и гледамо нека страдања, у којима не видимо никакав смисао, и то је оно што је најтеже и где се пољуља и вера, и где просто доживимо тај ударац најжешће“, рекао је епископ Петар.

Како је рекао, Бог чега се сећа, то остаје у вечности и то ће победити.

“И зато је без обзира из ове перспективе када се сећамо ових страшних страдања које је задеслило ове невине жртве, из перспективе васкрслог Христа и знамо да смо победили“, рекао је епископ Петар.

Литија поводом Дана сећања на жртве Прихватног логора Земун
© Tanjug / TANJUG VIDEO

Без обзира на све и то што смо сведоци разних страдања, истакао је, па и овога за које се врши данашњи спомен, ми ипак знамо да је, како је навео, коначна победа Божија.

„Зато се молимо данас, за вечан спомен оних којих се Бог сећа, и они ће живети вечно, чак иако наше сећање отупи, Божије неће. Ми смо ту да се помолимо, да памтимо, да се сећамо, да се надамо, да тугујемо, али и стовремено и да се радујемо. То је православни осећај радосна туга. Господ нека буде у милости и свима нама“, рекао је епископ.

Председник Скупштине Градске општине Земун Мирослав Гајић рекао је да сећањем на жртве значи да оне и даље живе.

„Морамо се сећати, да нам се то никада више не понови. Исотрија нас учи какве ствари се дешавају и шта се све може десити. Стога на овом месту, са организаторима данашњег догађаја ћемо разговарати да се овај споменик направи већим, поноснијим како би се овде што више у наредним годинама окупљаји људи и свим овим невиним жртвама одавали почаст. Слава им и хвала“, рекао је Гајић, преноси Танјуг.

(Спутњик, 18.05.2024.)

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: