Почетком ове недеље у Мркоњић Граду је, уз државне почасти сахрањена Милева Жупић (81), чија су тројица синова Жељко, Живко и Стеван Жупић погинули 10. октобра 1995. године приликом окупације Мркоњић Града од стране јединица Хрватске војске којима је командовао Анте Готовина.
Ова мајка није успела да дочека правду и доживи да одговорни за убиство њене деце, која су страдала у групи од 181 војника и цивила из Мркоњић Града, буду изведени пред суд, мада се у Тужилаштву БиХ већ 11 година налази комплетна документација са доказима о овом случају.
Истовремено, док се у овом случају толико чека, Министарство оружаних снага БиХ је недавно, у експресном року, издало дозволу за коришћење војне технике за потребе снимања филма управо о овом хрватском генералу.
Мајка храброст
Министар рада и борачко-инвалидске заштите Републике Српске Миленко Савановић рекао је на сахрани Милеве Жупић да је преминула „жена херој која се свих ових година држала достојанствено“.
– Била је свесна жртве, трагедије која се догодила, али је била свесна и дела, то јест онога зашто су њени синови погинули, за српски народ и Републику Српску. Живела је скромно, није имала никаквих захтева, па и то показује њену величину – истакао је Савановић.
Председник Председништва Борачке организације РС, Душко Милетић каже за „Вести“ да је то још један доказ „пљувања у лице српским жртвама“ и показатељ на који начин данас функционише БиХ, али и на који начин Међународна заједница у БиХ тумачи догађаје из претходног рата.
– До сада не постоји ниједан догађај, ниједан злочин у којем су жртве биле Срби, а да су одговорни процесуирани. Уместо тога, злочинци се и даље славе као национални хероји и јунаци, а то је, ево сада случај и са снимањем филма о Анте Готовини чије су јединице починиле језиве злочине у Мркоњић Граду – истиче Милетић.
Октобра 1995. године Мркоњић Град су, у акцијама Маестрал и Јужни потез заузеле 3. и 7. гардијска бригада Хрватске војске под командом Анте Готовине.
За 117 дана хрватске агресије на подручју Мркоњић Града порушено је и запаљено око 3.000 стамбених објеката, ратна штета је процењена на око 335 милиона евра, а у само једној масовној гробници откривено је 181 тело Срба, од чега су 81 били цивили.
Црни октобар 1995.
Током агресије оружаних снага Хрватске и Петог корпуса тзв. Армије БиХ на 13 западнокрајишких општина у септембру и октобру 1995. године протерано је више од 120.000 људи, а убијено око 2.000 цивила и војника.
У овој акцији нападнути су Рипач, Петровац, Дрвар, Грахово, Гламоч, Кључ, Сански Мост, Шипово, Србобран, Јајце, Купрес и Крупа на Уни.
До сада је ексхумирано 1.214 тела, а и даље се трага за 420 тела убијених српских цивила и војника. Према званичним подацима РС, тада је погинуло 1.644 људи, а још 420 цивила и војника води се као нестало.
Душко Милетић истиче да то није и крајња бројка убијених, јер нису убројани страдали цивили у околним селима.
– Реч је о мањим гробницама и до сада је ексхумирано око 200 тела, тако да је у овим акцијама укупно убијено око 400 људи.
Извор „Вести“ у МУП РС, који је учествовао у прикупљању доказа за случај Мркоњић Град, указује на још једну апсурдну ситуацију.
– Готовина се у Хашком трибуналу бранио од оптужби за „Олују“ чињеницом да је у релевантно време боравио у Босни. Међутим и поред чињенице да су у више од 13 места, приликом наступа његових јединица почињени бројни злочини, убијено више од 2.000 и протерано око 120.000 Срба, он за то није одговарао зато што је оптужницом обухваћен само део који је у вези са догађајима у Хрватској.
Потпис у тајности
За једне злочинац, за друге херој, у Босни не престаје препуцавање како је уопште одобрена употреба војне технике, која укључује и тенкове за потребе снимања филма о Анти Готовини.
Одлуку је потписала Марина Пендеш, министарка одбране БиХ без знања свог заменика Бориса Јеринића, који је био против одобрења овог захтева. И док Младен Иванић, председник Председништва БиХ не крије да „није одушевљен“ чињеницом да ће се о Готовини снимати филм, дотле члан Заједничке парламентарне комисије за одбрану и сигурност Марио Караматић из Хрватске сељачке странке не прећуткује да је за њега „Готовина херој“.
„Уколико и господин Младић буде ослобођен, немам ништа против да се и о њему сними филм“, каже Караматић.
Извор: Вести Онлине
Ознаке: Филм о Готовини, Мркоњић Град, Милева Жупић
Везане вијести:
За (глумити) четнике неспремни
Муке са серијом о Готовини: Статисти не желе да глуме „четнике”