fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Служен помен за више хиљада краљевих војника

Код спомен-крста у близини јаме Понор у фочанској мјесној заједници Миљевина данас је служен помен за више хиљада припаднике Југословенске војске у отаџбини, који су убијени у мају 1945. године.

Код спомен-крста у близини јаме Понор у фочанској Мјесној заједници Миљевина данас је служен помен за више хиљада припадникa Југословенске војске у отаџбини, који су убијени у мају 1945. године.
Фоча – сјећање Фото: СРНА

Борачка организација Фоче и овог Видовдана се присјетила масовног страдања младих краљевих војника које су партизани заробили у Бици на Зеленгори, а затим их хладокрвно, без суђења, и то након званичног заврштека Другог свјетског рата, ликвидирали, бацањем у јаме.

Предсједник фочанске Борачке организације Срђан Станковић каже да су углавном страдали млади војници из Краљева, Ваљева, Крагујевца и Чачка, који су тек били мобилисани.

Он наводи да се у том крају Србије још погрешно вјерује да је злочин починило домаће становништво Фоче и Калиновика.

„Покушавамо да ступимо у контакт са родбином и потомцима убијених, да бисмо заједно подигли споменик, али нам то тешко иде, јер они и даље увијек мисле да су злочин направили мјештани Фоче, Калиновика и Миљевине“, рекао је Станковић.

Мјештанин Миломир Станковић наводи да је на простору од Зеленгоре до Горажда убијено 7.000 краљевих воника, а да их је у јаму Понор бачено 2.000.

„Пречник јаме је био 30 метара, а дубина 60. Везивали су их по 12 у групу, првог би убили и он би повлачио за собом остале у јаму“, рекао је Станковић.

Он је додао да се деценијама о ликвидацији младих четника из Србије није смјело причати, а да је јама затрпана јаловином из оближњег рудника.

Уз жртве из Другог свјетског рата, помен је служен и за 127 мјештана Миљевине који су погинули у одбрамбено-отаџбинском рату од 1992. до 1995. године.

Миливоје Станић у рату је изгубио једног од три сина са којима је од првог дана учествовао у борбама.

„Борци из Миљевине су стизали свуда и гдје год су дошли линија није попустила. Ја и моја три сина смо од првог до задњег дана били на положајима, а на крају рата ми је син Радомир погинуо на Трескавици“, каже Станић.

Из Миљевине је у протеклом рату погинуло 100 српских бораца и 27 српских цивила.

Извор: СРНА

Везане вијести:

Злочини у Фочи и околини 1945. | Јадовно 1941.

СЈЕЋАЊЕ НА ВЕЛИКО СТРАДАЊЕ МЛАДЕ КРАЉЕВЕ ВОЈСКЕ

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: