Његово високопреосвештенство митрополит црногорско-приморски Амфилохије служио је данас у Цетињском манастиру заупокојену архијерејску литургију са парастосом жртвама НАТО пакта из Црне Горе, Србије и цијелог свијета.
Владика Амфилохије рекао је да је дужност сјетити се свих пострадалих у бомбардовањима, те да је данашња заупокојена литургија служена жртвама злочиначке организације НАТО пакт, нарочито жртвама пострадалим око Васкрса 1999. године.
„Као што је на Васкрс 1941. године бомбардован и разрушен пријестони град Београд, као што је око Васкрса било бомбардовање, названо савезничким, садашњег престоног града Црне Горе Подгорице, тако је за дан и овога новога бомбардовања изабран Васкрс, дан радости, дан свјетлости, мира, помирења између Бога и људи, дан узајамног праштања, и у породици, и у друштву, и у међународној заједници“, навео је владика Амфилохије.
Он је напоменуо да они који друге жртвују за своје идеје, идеологије и интересе себе сврставају међу Јудине сватове који продају Бога за земаљску част, славу и земаљско богатство.
„Свети Петар Цетињски је записао, а то и данас свједочи својим светим ћивотом, да је у имену Божјем суд и правда. А Свети Александар Невски је прије њега казао да Бог није у сили него у правди. То је оно чиме је дисала и живјела Црна Гора и наш народ од времена Светога Јована Владимира“, нагласио је епископ Амфилохије.
Он је подсјетио и на ријечи Светог Петра Другог Ловћенског Тајновидца да је тирјанству стати ногом за врат људска дужност најсветија.
„Постати слуга тирјана – то могу само они који скрећу са Божијег пута правде и истине“, упозорио је владика Амфилохије.
Он је поновио да је насиље НАТО пакта наставак нацифашистичког насиља.
„Зато би добро било да они који се данас позивају на свој антифашизам схвате да они што су погинули на Сутјесци, као и они у Старој Градишци 1945. нису жртвовали себе и своје људско достојанство да би вршили насиље и отимали од других, него да би се бранили од насиља и отимања других“, указао је владика Амфилохије.
Он је додао да је свако слободан да прихвати и други пут – пут насиља над собом и савременим човјечанством.
У литургији је молитвено учествовао и епископ будимљанско-никшићки Јоаникије, а током парастоса помињана су имена страдалих од НАТО бомби у Мурину 1999. године, војника Саше Стојића који је те године погинуо у даниловградској касарни, као и имена пострадалих на Косову и Метохији.
Извор: СРНА
Везане вијести:
Одржан помен мученицима – херојима Кошара у манастиру Рукумија
Погинулим радницима РТС у бомбардовању одата пошта