fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Служен парастос за страдале у агресији хрватске војске у септембру 1995.

У Козарској Дубици, код Спомен крста на обали ријеке Уне, данас је служен парастос за 46 Дубичана страдалих 18. и 19. септембра 1995. године у агресији хрватске војске на подручје ове општине.

 У Козарској Дубици, код Спомен крста на обали ријеке Уне, данас је служен парастос за 46 Дубичана страдалих 18. и 19. септембра 1995. године у агресији хрватске војске на подручје ове општине.
Козарска Дубица – парастос Фото: СРНА

Са комеморативног скупа у оквиру обиљежавања 22 године од одбране подручја општине Козарска Дубица истакнута је важност сјећања на те судбоносне догађаје и суграђане који су положили животе у одбрани свог града и народа.

„Ово је дан када се морамо присјетити наших људи, војника и цивила, који су дали живот за нашу слободу на данашњи дан, када је хрватска војска на неколико линија напала западне границе Републике Српске и наш град“, изјавио је начелник општине Козарска Дубица Раденко Рељић.

Он је додао да су на тај дан животе изгубили бројни Дубичани, а да је град погођен са 5.000 граната.

„Морамо се и у будуће сјећати људи који су дали своје животе, а искрено се надам да ће ова два народа у будућности наћи заједнички језик и да се нећемо више међусобно убијати, већ живјети без ратова и нормално“, рекао је Рељић.

Комеморативном скупу код Спомен-крста обратио се и замјеник начелника општине Коззарска Дубица Миле Злојутро, који је подсјетио на храброст војника, полиције и цивила који су бранили своја огњишта.

Предсједник Предсједиштва Борачке организације Републике Српске Душко Милетић изјавио је да се на данашњи дан и у будућности мора обиљежавати сјећање на јуначки подвиг Војске Републике Српsке, која се у Козарској Дубици, Костајници и Новом граду спупротставила агресији Хрватске.

„Након почетног успјеха хрватске војске, пружен је жестоко отпор и за веома кратко вријеме једнице хрваске војске су доживјеле тежак пораз о којем се и данас у Хтватској мало пише и зна“, рекао је Милетић и додао да је циљ агрсије био потпуни прогон српског народа са ових подручја.

Предсједник Борачке организације општине Козарска Дубица Драгољуб Ћибић нагласио је да сви борци и грађани Козарске Дубице треба да буду поносни на ту битку, која у војничком смислу значи једнако као и операција „Пробој коридора“.

„Свети дан 18. септембар обиљежавамо сваке године јер је то, прије свега дан великог страдања нашег народа и бораца, али истовремено и дан велике војничке побједе и побједе нашег народа над агресором“, рекао је Ћибић.

Он је додао да се сјећање на 22 године од одбране подручја општине Козарска Дубица и западних граница Републике Српске обиљежава комеморативно, с тугом због свих погинулих и рањених суграђана.

„Треба да будемо и поносни на ту битку и да то доживљавамо и као велики дан побједе“, рекао је Ћибић.

Обиљежавање 22 године одбране општине Козарска Дубица од хрватске агресије почело је служењем архијерејске литургије у Спомен храму „Света Петка“.

У присуству општинских званичника, породица и пријатеља страдалих у агресији хрватске војске 18. и 19. септембра 1995. године, литургију у помен свим погинулим служили су свештеници парохије дубичке и градишке.

Вијенце код Спомен-крста на обали Уне затим су положила бројне делегације, удружења и грађани.

У помен свим страдалим вијенац је положио посланик у Народној скупштини Републике Српске Дарко Бањац, делегација Општине Козарска Дубица, делегације Борачке организације Републике Срспке и општинске Борачке организације Козарска Дубица, делагација Полицијске станице у Козарској Дубици и други.

У само два дана трајања хрватске агресије, 18. и 19. септембра 1995. године, у Козарској Дубици од дејства нападачке артиљерије и у непосредним борбама на подручју града погинуле су 46 жртве – 32 припадника Дубичке бригаде Војске Републике Српске, али и 14 цивила, који су се случајно затекли на путу уз ријеку Уну.

За злочине хрватске војске почињене током агресије на територију западнокрајишких општина Републике Српске до данас нико није одговарао, упркос томе што су први извјештаји о почињеним ратним злочинима против цивилног становништва надлежним институцијама поднесени још 1996. године.

Према подацима владиног Центра за истраживање ратних злочина, у агресији хрватске војске 18. и 19. септембра 1995. године на подручју четири пограничне општине Републике Српске – Козарске Дубице, Новог Града, Костајнице и Градишке, на изузетно бруталан начин убијена су 104 цивила и војника, те причињена огромна материјална штета.

Извор: СРНА

Везане вијести:

Обиљежен Дан одбране западних граница Српске (ФОТО)

Марко Јанковић: Одбрана западно крајишких општина септембра 1995. године

Сјећање на злочин у селу Бравнице

Хрватска није процесуирана због стране политичке подршке

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: