Служењем парастоса и прислуживањем свијећа за покој душа убијених мјештана, данас су код спомен-обиљежја у порти Цркве Светог пророка Илије у сребреничком селу Крњићи обиљежене 24 године од страдања 24 српска цивила и војника из овог села.
Као и у другим српским селима ове општине, злочин над српским становништвом у Крњићима починиле су муслиманске снаге из Сребренице и околних села на данашњи дан 1992. године.
Представници Борачке организације, породице и сродници убијених Срба из овог сребреничког села још једном су поновили да за злочин над њиховим најмилијим још нико није одговарао.
Радовану Симићу су масакрирали осамдесетогодишњег дједа Илију, којег су са штапом у руци и шајкачом на глави затекли у кући.
Тог 5. јула у овом селу су свирепо убијени његов брат Вељко и рођаци Недељко и Драгутин.
Чланови породица убијених кажу да их боли неправда, јер су међународно и правосуђе БиХ остали глуви на ове злочине и да Тужилаштво и Суд БиХ, као и Институт за тражење несталих БиХ треба укинути или да Република Српска престане да финансира њихов антисрпски рад и једностран приступ ратним злочинима.
Тог кобног 5. јула џелати су убили старог непокретног сеоског учитеља у пензији Васу Парачу, чије је тијело спаљено на ватри коју су у кући наложили његови бивши ученици.
Неке од жртава пронађене су тек 15 и више дана након убистава. Преживјели мјештани Крњића причају да је тог трагичног дана, осим у кући запаљеног учитеља Васе, убијен директор школе Раде Тримановић, старица Сока Вујић, а свештеник Слободан Лазаревић убијен је у тренутку док је служио опијело.
У нападу муслиманских снага из Сребренице и околних села тог дана су опљачкане и попаљене све куће, школа, задружни дом и други објекти, а црква у овом селу је оскрнављена. Убијени су сви Срби који нису могли побјећи.
У Крњићима је до рата било четрдесетак српских домаћинстава и у ово село још се није вратила ниједна породица.
Бивши мјештани се још нису вратили у Крњиће јер немају никакве услове за повратак. Пут до села није обновљен као ни куће у селу.
Цвијеће на спомен-обиљежје у порти сеоске цркве настрадалим мјештанима овог сребреничког села положиле су делегације општинске Борачке и Организације породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила Сребренице и делегација Срба запослених у општинској администрацији.
„Крњићи су једно у низу сребреничких села у којима су муслиманске снаге починиле стравичне злочине и извршиле етничко чишћење које су на овом простору започеле у априлу 1992. године“, изјавио је предсједник Скупштине општине Сребреница Милош Миловановић.
Он наглашава да за те злочине још нико није одговарао, али да се мора истрајати у тражењу правде за све невине жртве и да се не смију заборавити стравични злочини почињени у овом селу.
„На нама и нашим потомцима остаје обавеза и завјет да истрајемо у борби за истину и правду, те да они који су починили злочин одговарају“, поручио је Миловановић.
Извор: СРНА
Везане вијести:
Обиљежене 24 године од убиства 11 Срба у братуначком селу Лозница
Михаило Меденица: Заборављеном анђелу – Слободану Стојановићу