Na groblju Božovac u Foči će u ponedjeljak, 23. jula, biti obilježeno 26 godina od masovnog stradanja Srba u fočanskoj mjesnoj zajednici Jabuka, najavljeno je iz opštinskog Udruženja prognanih i raseljenih Srba.
U zoru 23. jula 1992. godine, pripadnici takozvane Armije BiH iz Goražda u napadu na šire područje Jabuke nisu imali milosti ni za djecu, žene i nepokretne starce, a u krvavom pohodu popalili su sve srpske kuće i pomoćne objekte u tada fočanskoj mjesnoj zajednici Jabuka, koja je nakon rata Dejtonskim mirovnim sporazumom pripala Federaciji BiH.
Najmlađa žrtva bio je trinaestogodišnji dječak Novo Elez.
Među ubijenima su bili i stariji bračni parovi Milovan i Marija Skakavac, Miloš i Anđelka Trivun, Ostoja i Sofija Ćosović, Drago i Joka Stojanović, slijepa starica Milka Kovač i nepokretna Zorka Simović, kao i Miloš Vuković, koji je u Drugom svjetskom ratu preživio Bitku na Sutjesci i Sremski front.
Sa geografske karte tada je izbrisano 18 srpskih sela podno Jahorine, a minirana je i do temelja srušena i mjesna crkva Preobraženja Gospodnjeg.
Prilozima vjernika crkva je obnovljena 2005. godine, a u dvorištu crkve je podignut spomenik stradalim Jabučanima.
Ovaj zločin bio je prvo masovno stradanje Srba u fočanskoj opštini, za koje još niko nije odgovarao.
Svjedoci su davali izjave prvo Ministarstvu unutrašnjih poslova Republike Srpske, pa Tužilaštvu u Trebinju, a onda i inspektorima Agencije za istrage i zaštitu BiH i Obavještajno-bezbjednosne agencije, ali tužilaštva Srpske i BiH nikada nisu podigla nijednu optužnicu.
Nakon rata, Dejtonskim mirovnim sporazumom Jabuka je pripala Federaciji BiH, preostalo srpsko stanovništvo se moralo seliti sa svojih ognjišta, a posmrtni ostaci stradalih Jabučana tada su preneseni na Gradsko groblje Božovac u Foči.
Posjeta groblju predviđena je u 11.00 časova.
Izvor: SRNA
Vezane vijesti:
Želim da moje dijete, nikada ne doživi ono što smo mi i naši preci proživjeli
Sjećanje na zločin u Jabuci: Imena izvršilaca poznata, kazne još nema