Јавним часом данас обележено 77 година од успостављања логора на Сајмишту.
АКЦИЈА „Новости“ о обележавању масовних гробница у којима почивају жртве логора на Сајмишту добра је идеја и то свакако треба да се уради.
Ово је данас рекао историчар Милован Писари, из Центра за истраживање и едукацију о Холокаусту, који је одржао јавни час на Сајмишту посвећен страдању Јевреја и Рома у Другом светском рату. На јучерашњи дан, пре 77 година, почела је депортација Јевреја и Рома из Београда у логор на Сајмишту.
– То је била последња фаза уништавања Јевреја у окупираној Србији – објашњава Писари. – Логор на Сајмишту је био у функцији од децембра 1941. до јула 1944. године. Такође, у овим логорским зградама биле су заточене и жене и деца, а готово 6.400 цивила убијено је од марта до маја 1942. године употребом гасног камиона. Желимо да сваке године обележимо овај датум и да се сетимо страдања, жртава, али и починилаца.
Сви који су данас присуствовали јавном часу на Сајмишту имали су прилику да обиђу простор некадашњег стратишта, као и зграде које и данас постоје, а које су се користиле за време постојања логора. Била је то шетња кроз суморну историју Сајмишта.
Аутор: С. В.
Извор: Вечерње новости
Везане вијести:
Два стратишта усред Београда са 14.000 жртава сакрио немар
Весић: Старо сајмиште биће центар за проучавање Холокауста …
Драган Поповић: Старо сајмиште је симбол свеопштег страдања …