fbpx
Pretraga
Close this search box.
Ж | Ž

Podijelite vijest:

Sećanje na 16 ubijenih radnika RTS-a

Poštu stradalima pre 19 godina kod spomenika „Zašto?“ odali su predstavnici RTS-a, državnih organa i porodice poginulih

Foto: Printskrin
Foto: Printskrin

Beograd – Tačno u 2.06 noćas navršilo se 19 godina od ubistva 16 radnika Radio-televizije Srbije (RTS) u NATO bombardovanju zgrade u Aberdarevoj ulici, a poštu stradalim kod spomenika „Zašto?“ odali su predstavnici RTS-a, državnih organa i porodice poginulih.

Posle minuta ćutanja, u ime RTS-a vence su položili i zapalili sveće generalni direktor RTS-a Dragan Bujošević i predsednik Upravnog odbora RTS-a Vladimir Vuletić, kao i porodice ubijenih radnika, navodi se na sajtu RTS-a.

Miroslav Medić, brat ubijenog Siniše, obratio se okupljenima zapitavši – Zašto?

„Devetnaest godina već stojimo ovde ispred spomenika ‘Zašto?’ da odamo poštu nevino stradalima. Zašto? Zato što su svetski moćnici i čelnici NATO pakta odlučili da prvi put u istoriji ratnih sukoba bombarduju jednu medijsku kuću i da je proglase za legitimni vojni cilj“, rekao je Medić.

Podsetio je da su NATO avioni bombardovali zgradu u Aberdarevoj ulici, u gusto naseljenom delu, iako su znali da u njoj ima svake noći između 150 i 160 ljudi – civila koji su profesionalno obavljali svoj svakodnevni posao.

„Tada su na svom radnom mestu ubijeni naši najmiliji, kolege, prijatelji. Zašto? Zato što nisu bili zaštićeni, zato što o njima niko osim porodica nije brinuo, zato što oni koji su to mogli i koji su po naredbi 37 savezne vlade bili obavezni da urade, nisu preduzeli ništa da zaštite ljude i tehniku. Zato što oni koji su prizivali NATO zločinca da gađaju zgradu RTS-a i da ih čekaju u njoj te večeri, nisu bili tu sa svojim kolegama“, rekao je Miroslav Medić.

On je ukazao i da ćute odgovorni ali i tužilaštvo, i pored dokaza koji su mu dostavljeni.

„Devetnaest godina čekamo odgovor na to pitanje. Duše ubijenih su i sada ovde sa nama i traže pravdu, nadamo se da će se istina o ovom zločinu ipak saznati“, kazao je Medić.

Zgrada RTS-a u Aberdarevoj pogođena je u noći između 22. i 23. aprila 1999. u 2.06 i tom prilikom je ubijeno 16 radnika RTS-a.

U napadu NATO-a poginuli su: Jelica Munitlak (27), Ksenija Banković (27), Darko Stoimenovski (25), Nebojša Stojanović (26), Dragorad Dragojević (27), Dragan Tasić (29), Aleksandar Deletić (30), Slaviša Stevanović (32), Siniša Medić(32), Ivan Stukalo (33), Dejan Marković (39), Milan Joksimović (47), Branislav Jovanović (50), Milovan Janković (59), Tomislav Mitrović (61) i Slobodan Jontić (54).

Čelnici NATO-a su tvrdili da je napad bio opravdan, a specijalna komisija Haškog tribunala koja je ispitivala i slučaj bombardovanja RTS-a, nije predložila Tužilaštvu da pokrene krivični postupak. Stručnjak Amnesti internešenela za Balkan Šan Džouns rekla je na desetogodišnjicu napada da je bombardovanje RTS-a bilo ratni zločin. Međunarodna organizacija za ljudska prava „Hjuman rajts voč“ saopštila je 2000. godine da nije bilo nikakvog opravdanja za bombardovanje zgrade Televizije.

Bivši direktor RTS-a Dragoljub Milanović osuđen je 2002. godine na 10 godina zatvora, zbog toga što nije sproveo naređenje tadašnje Savezne vlade i ljude i tehniku izmestio iz objekata RTS-a u Aberdarevoj i Hilandarskoj ulici u Beogradu.

(Beta)

Izvor: NOVOSTI

Vezane vijesti:

Sjećanje na žrtve bombardovanja RTS-a | Jadovno 1941.

Sjećanje na stradale radnike RTS-a | Jadovno 1941.

NIJE BILO PROTESTA KADA JE NATO BOMBARDOVAO RTS …

Pomen stradalim radnicima RTS: Venci i sveće žrtvama NATO

„Srbi, izvinite. Volim vas“

Podijelite vijest:

Pomozite rad udruženja Jadovno 1941.

Napomena: Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne održavaju stavove UG Jadovno 1941. Komentari neprikladnog sadržaja će biti obrisani bez upozorenja.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pratite nas na društvenim mrežama: