Украдена спомен-плоча постављена 2005. године пронађена је, али још није постављена. – Немаром надлежних први затвор за Јевреје деценијама запуштен
Један зид – једна страшна успомена. Потамнео од сунца и кише и обрастао у шибље, последњи је браник сећања на животе и страдање неколико хиљада људи које је тамничио. А готово да нико и не зна шта он означава. На Аутокоманди, у зградама поред Табановачке улице нема никаквог обележја да је на овом месту био први логор за Јевреје у Србији – Топовске шупе. Скромна плоча на овом зиду, са неколико исписаних речи, једино сведочанство о значају објеката у којем су осим Јевреја смештани и Роми, летос је украдена. Нико се није сетио да је замени и да парче земље на којима су осим зида и још две бараке, достојно обележи. Као да су сви дигли руке и ову парцелу, на којој су пре 76 година исписане најтужније странице наше историје, оставили забораву.
То и не чуди, будући да су надлежни у овом случају заказали. Топовских шупа сетили су се отприлике у исто време када је Мирослав Мишковић, власник „Делте”, 2005. године обелоданио да ће на овом простору градити највећи тржни центар на Балкану, и онда градским средствима уредили део плаца.
– На простору некадашњег логора остала су очувана два једноспратна објекта у којима су били смештени затвореници, као и простор између њих где су заробљеници мучени и вешани. У непосредној близини, подигнуто је спомен-обележје жртвама логора. Сачувани објекти и уређен спомен-парк данас сведоче о жртвама геноцида и страдању јеврејског и ромског становништва Београда у Другом светском рату – објашњавају у Министарству за рад, борачка и социјална питања.
Али, када је наша екипа обишла Топовске шупе, парк нам је посведочио једино о немару. Објекти незаустављиво пропадају, а уређен је само прилаз и ружичњак у централном делу. Одмах поред је неусловно насеље, а меморијални зид све више обраста у шибљак. Плоча, коју је полиција пронашла и вратила Јеврејској општини Београд, још није постављена, па и не чуди зашто људи које смо срели у близини овог места, „појма немају” да је на запуштеној парцели некада био логор.
– За време социјалистичке Југославије постојала је званична политика сећања. Водило се рачуна о местима на којима су страдали борци, а после тога фокус се пребацује на српске жртве. Топовске шупе остају на маргини јер у њима нису страдали ни борци, ни антифашисти, ни Срби – сматра Милован Писари, из Центра за истраживање и едукацију о Холокаусту, и апелује да ово место прогласи културним добром у коме би се учило о Холокаусту, али и настанку нацизма и фашизма.
Историчар Милан Кољанин каже да се нисмо показали ни када је реч о Старом сајмишту које је деценијама таворило запуштено и заборављено.
– Због значаја Топовских шупа као места на коме је некада био Јеврејски пролазни логор и истовремено и простор у коме су биле српске избеглице из НДХ, објекте морамо сачувати. Држава треба да брине о томе да негује културу сећања, и када Сајмиште коначно постане меморијални комплекс, морало би да буде центар мреже меморијала у који би свакако биле укључене и Топовске шупе – истиче Кољанин.
И новом инвеститору стало је да овај простор буде обележен како треба. Мишковићеви неимари на терен не излазе ни после 10 година, али у „Делти” тврде да компанија није одустала од намере да гради шопинг-мол „Делта планет” на 200.000 квадрата, али и да очува сећање на страдалнике из Топовских шупа. Један објекат комплекса налази се на ободу њихове парцеле а, како истичу, на достојном обележавању места некадашњег сабирног логора ова фирма ради још од како је почела да размишља о подизању тржног центра.
– Овај део локације дуго је био запуштен и далеко од оног пијетета који заслужују недужне нацистичке жртве. Ми активно разговарамо са свим представницима јеврејске заједнице у Србији и тражимо решење да Топовске шупе добију адекватно спомен-обележје – кажу у „Делти” и истичу да подршку пројекту даје и архитекта Ами Мур који је Јеврејин, па се са посебном пажњом и емоцијом посветио идејном решењу овог дела комплекса.
Да је садашња ситуација неприхватљива мисли и Харис Дајч, координатор радне групе за Старо сајмиште, који подсећа да Јеврејска општина Београд сваки Међународни дан Холокауста обележава и на локалитету Топовских шупа. За ово стање, према његовим речима, крива је деценијска успаваност и неодговорност свих страна укључених у евентуалну меморијализацију Топовских шупа.
– Савремени спомен-парк, који би био изграђен уз све стандарде које институције овог типа морају да садрже, био би адекватно решење. То је огроман изазов и само уз заједнички рад свих, односно Савеза јеврејских општина Србије, Јеврејске општине Београд, власника земљишта и државних установа које једине имају неопходну стручну експертизу, и водећих светских меморијала, могуће је добити решење којим би били задовољни чланови наше заједнице и суграђани. То би нам омогућило да оставимо каменчић за побијене после више од 70 година чекања – истиче Дајч.
Најважније питање за њега јесте како ће изгледати будући споменик.
– Уколико буде подигнуто на савремен начин, то спомен-обележје може бити прилика за едукацију наших суграђана. Неговање заборава је дуго трајало и важно нам је да грађани могу да сазнају шта се ту догодило. Није Београд, ни Србија, посебна по таквом забораву, то је карактеристично за Источну Европу – додаје Дајч.
Заштита завода
За било коју интервенцију на простору Топовских шупа инвеститор ће морати да се обрати градском Заводу за заштиту споменика културе, пошто комплекс ужива такозвану претходну заштиту.
– За градњу на простору на Аутокоманди обратио нам се Секретаријат за урбанизам и грађевинске послове са захтевом за издавање локацијских услова за изградњу трговинског објекта, шопинг мола – кажу у градском Заводу за заштиту споменика културе.
У Министарству за рад, борачка и социјална питања прецизирају да инвеститор посебну пажњу мора да усмери на очување постојећих објеката и спомен-парка са плочом, а да је на преосталом простору дозвољено подизање нових зграда.
– Како би се очувале споменичке вредности простора, грађевинску линију новог објекта треба планирати на минималној удаљености од пет метара од постојећих објеката логора Топовске шупе и спомен-парка – истичу у овом министарству.
„Резервоар талаца” за стрељање
Логор Топовске шупе настао је на простору некадашњег војног комплекса „Логор краљевића Андреја” и за неколико месеци колико је радио кроз њега је прошло око 5.000 Јевреја и од 1.000 до 1.500 Рома, објашњава историчар Милан Кољанин. Било је то, како наводи, када су фолксдојчери из Баната протерали Јевреје на територију Београда, а затим издали наредбу да из јеврејских установа, синагоге и приватних кућа буду интернирани у ове објекте. У почетку, заробљеници су одавде слати на принудни рад, али су онда постали „резервоар талаца” на којима су спровођене најстрашније казне.
– Са распламсавањем устанка 1941. године, нацисти уводе мере стрељања талаца у размери 100 за једног убијеног, и 50 за једног рањеног војника. Казнена експедиција се заоштрава, крећу масовна интернирања у логоре и масовни злочини. Јевреје и Роме из Топовских шупа шаљу на стрељање у Јабуку код Панчева, Делиблатску пешчару… – истиче Кољанин. Преостали затвореници злогласних објеката учествују на адаптацији Сајмишта у које су касније и сами одведени.
Нема података, каже Милован Писари, да су људи стрељани баш на овом простору на Аутокоманди, иако су, додаје, забележени случајеви да су два Јевреја покушала да побегну па су их обесили на простору између шупа.
Аутор: Ана Вуковић
Извор: ПОЛИТИКА
Везане вијести:
За стратиште Јабука 14 милиона | Јадовно 1941.
Масовна гробница и код манастира у Раковици | Јадовно 1941.
Пола милиона Срба радило у логорима | Јадовно 1941.