У хрватској јавности ескалирају расистички говор и мржња против Срба, Рома и ЛГБT особа, упозорава се у извјештају Европске комисије против расизма и нетолеранције Савјета Европе.
У извјештају који анализира законски оквир, расистички и хомофобни или трансфобни говор мржње, насиље и политику интеграције, упозорено је на јачање национализма, посебно међу младима, и то често у облику величања бившег фашистичког усташког режима.
У регионалним медијима и на интернету уобичајени су расистички и ксенофобични изрази против Срба, ЛГБT особа и избјеглица, као и увредљив језик о Ромима.
Догађају се и физички напади на те групе и њихову имовину.
Савјет Европе критикује неадекватан одговор хрватских власти на такво јачање нетолеранције јер се све то често не сматра кривичним дјелом, а већина случајева говора мржње и насиља мотивисаног мржњом третира се као – прекршај.
У извјештају се напомиње да се хрватски прописи против мржње ријетко примјењују, а као разлог за то наведено је незнање и нестручност тијела за спровођење закона и правосуђа.
Одговори хрватских власти на те инциденте не могу се сматрати у потпуности примјереним, напротив, власти ријетко упућују било какве поруке против говора мржње.
Одредбе о расистичкој мотивацији као отежавајућој околности такође се ријетко примјењују због мањка знања и стручности у правосуђу у препознавању говора мржње, пише у извјештају.
Роми су и даље суочени са високим нивоом друштвене искључености, а подаци сугеришу да су њихове стопе запослености алармантно ниске, а стопе прераног напуштања школе и даље високе.
Извјештај сугерише да би хрватске власти требале да уведу обавезно образовање о људским правима у склопу грађанског васпитања и образовања у школски систем, посебно када је ријеч о равноправности и забрани дискриминације.
Осим тога, хрватски политичари и високи функционери, као и политичке странке, требали би да осуђују говор мржње и промовишу толеранцију.
Извор: СРНА
Везане вијести:
Савјет Европе Загребу: Хитно осудите националистичку …
САД упозорава на величање усташтва и антисрпска осећања у …
Краус: У Хрватској на дјелу ревизија историје | Јадовно 1941.