fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Само је девет школских екскурзија из Хрватске лани било у Јасеновцу

“Постав музеја одаје утисак историјског подсјећања на ‘лијепа времена’ неке фирме, а не на страдања људи”, записао је један недавни посјетитељ

Иво Пејаковић Фото: Никола Цутук/PIXSELL
Иво Пејаковић Фото: Никола Цутук/PIXSELL

“Недовољно експоната и недоречена бешћутност логора. Простор је одржаван, а кустоси одлични”, једна је од примједби посјетитеља Меморијалног музеја Спомен-подручја Јасеновац, уписана у књигу дојмова.

Нема превише примједби посјетитеља, али се ипак појављују и углавном су исте које истиче и јеврејска заједница у Хрватској, као и главни директор Свјетског јеврејског конгреса за Израел Laurence Weinbaum. Он је на трибини у четвртак рекао да је изложба сталног постава у Меморијалном музеју Јасеновац “једна од најгорих изложби које сам видио, изложба је лоше конципирана, али је и технички лоша те сам морао клекнути да видим неке дијелове збирке”.

Скучен простор

И доиста, простор Меморијалног музеја је скучен, простире се на само 350 четворних метара те је испресијецан ходницима и просторијицама како би се добило што више могућности за представљање материјала на тако малој површини. Изложено је стотињак најрепрезентативнијих предмета, а у депоима Спомен-подручја још је 4000 предмета које посједује ЈУСП, не рачунајући документацију.

У сталном поставу је и 69.000 имена жртава које су биле утврђене до отварања Меморијалног музеја у новембру 2006. године. Данас је бројка поименце утврђених жртава, захваљујући раду радника Јавне установе, повећана на нешто више од 83.000, али новоутврђене жртве још нису на изложеном попису.

Но, дојам је ипак да је нешто друго највећи проблем садашњег сталног постава.

“Постав музеја одаје утисак неког историјског подсјећања на ‘лијепа времена’ неке фирме, а не на патње и страдања обичних малих људи. Утисак је као да је 40-ак чланова моје породице умрло од посљедица убода на иглу за штрикање или од пада цигле на главу, Богу хвала, није их нико убио” – недавна је напомена још једног посјетитеља музеја. Наиме, у садашњем поставу, за разлику од оног прије 1991. године, нема експлицитних фотографија жртава, њихова страдања и злочинаца.

Нема хронологије

– Аутори сталног постава нису се одлучили унутар изложбе приказивати експлицитне фотографије злочина и унакажених тијела. Разлог је томе што су сматрали да би тиме жртва била још једном понижена излагањем таквих фотографија, па оне нису у сталном поставу. А критика је и да у музеју није довољно обрађена улога починитеља злочина, конкретно усташа – говори директор Јавне установе Спомен-подручје Јасеновац Иво Пејаковић којем, као историчару, у поставу недостаје и хронолошко праћење догађаја у логору. Како нам је рекао, неки други слични музеји у Израелу и САД-у имају у поставу и такве експлицитне фотографије убистава и злочинаца, на што се аутори сталног постава у Јасеновцу нису одлучили. Те су фотографије у посебним ормарићима у склопу постава који се морају отворити како би се разгледале, с обзиром на то да се дјецу посјетитеље и чланове породица жртава жели сачувати од таквих призора. Музеј је лани посјетило 12.805 посјетитеља, од чега је 5883 посјетитеља било из Хрватске. Поразно је што је само девет школских група из Хрватске било лани у Јасеновцу, а из иноземства 12.

Аутор: Данијел Прерад

Извор: vecernji.hr

Везане вијести:

Laurence Weinbaum: Јасеновац је примјер замагљивања историје холокауста

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: