Obilježavanje stradanja Glinjana u maju 1941. godine trebalo je, prema zamislima organizatora, biti početak drukčijeg odnošenja prema zajedničkoj, kako se to obično kaže, bremenitoj prošlosti tamošnjih Srba i Hrvata. Trebalo je to biti nešto poput njemačkog prevladavanja prošlosti – Vergangenheitsbewältigung
Pretpostavka je bila da svemu prisustvuju i predstavnici drugog, hrvatskog naroda, a da se komemoracija ne svede samo na prisustvo srpskih organizatora (glinsko vijeće, veliko vijeće iz Zagreba i „Prosvjeta“) i tamošnjih Srba. Međutim, s druge je strane stigao tek stidljivi odgovor u liku aktualnog gradonačelnika Milana Bakšića. On je prisustvovao jutarnjem parastosu koji je vodio gornjokarlovački vladika Gerasim. Nešto drčniji odgovor stigao je od strane četvorice nezadovoljnika cijelim skupom, koji su s majicama s likom Gotovine iskazali nezadovoljstvo ispred Hrvatskog doma, gdje se održavala promocija knjige o glinskom ljetu 1941.
U svojim govorima na promociji knjige, na krajnje ekumenski način, predstavljači su evocirali sjećanje kako na stradanje glinskih Srba u Drugom svjetskom ratu, tako i na hrvatske žrtve u Joševici u ovom zadnjem ratu, kojom prilikom se, kako je bilo rečeno na promociji, srpska vojska osramotila. Da do prevladavanja trauma neće tako skoro ni lako doći govori i činjenica da je na kasniji ručak upriličen u „Kasini“, osim samih uzvanika, stigla i dojava o podmetnutoj bombi. Doljepotpisani je bio na tome, ali nije vidio policiju niti je primijetio da je itko išta o tome znao. Navodno je policija vrlo diskretno provjerila očito lažnu dojavu.
Da će u prevladavanju prošlosti trebati i dosta hrabrosti, i to je jasno. Posebno je to jasno voditeljici Documente Vesni Teršelič, koja je u svom govoru na pravoslavnom groblju hrabro zatražila da se Hrvatskom domu vrati staro ime – Spomen-dom. Zbog ogromne simbolike tog imena i tog mjesta (ranije je tu bila pravoslavna crkva), peticija koja se priprema na tu temu sigurno će izazvati velika negodovanja. Međutim, samo se tako može.
Rade Dragojević
Izvor: SNV NOVOSTI
Vezane vijesti:
Podmetnutom bombom protiv sedamdesetogodišnjice stradanja glinskih Srba
OBILjEŽENO 70 GODINA OD USTAŠKOG MASAKRA
Stradanje 400 najuglednijih Srba Gline
O ustaškom logoru Jadovno u Hrvatskom domu na temeljima Glinske crkve