Kada je, nakon stvaranja Nezavisne države Hrvatske aprila 1941, došlo do pokolja srpskog stanovništva Like, počele su da se organizuju i grupe otpora, koje su krajem jula započele ustanak na području Srba u Lici i obližnjeg Drvara u Bosni.
Napomena: Prilog je prvi put objavljen na portalu Jadovno.srb 4. februara 2018. godine.
Među ljudima koji su učestvovali u ustanku od prvog dana bio je i Đoko P. Marić (1915-2010) iz sela Tiškovac, opština Srb, srez Donji Lapac. Đoko P. Marić je ostavio dragoceno svedočanstvo o Vojinu T. Radakoviću i Davidu Bursaću, dvojici mladih borca, koji su u borbu za slobodu krenuli sa 14 godina. Obojica su bili puškomitraljesci u jedinicama koje je vodio Đoko P. Marić.
David Bursać je ubijen od Nemaca a Vojina T. Radakovića su komunisti zarobili 1945. i osudili na smrt vešanjem. Međutim, uspeo je da pobegne iz zatvora i domogne se ličkih planina. Zadnji put viđen je na Velebitu 1952. godine. Kada je Đoko P. Marić 1966. g. objavio u Milvokiju (SAD) »Spomenicu u slavu 25-godišnjice Trećeg srpskog ustanka na Ravnoj gori«, doneo je u Spomenici i ovu fotografiju dvojice 14-godišnjih junaka, mitraljezaca iz Like.
Tom prilikom, zapisao je za Vojina Radakovića (str. 113 Spomenice): »Pobegao iz zatvora u srpske planine gde se i danas nalazi«. Ovu konstataciju treba primiti sa rezervom jer se ne zna za naoružane srpske odmetnike protiv Titovog režima u Lici posle 1963. g.
Datum i mesto smrti Vojina T. Radakovića nisu poznati; jedinu nadu da o tome nešto više saznamo moglo bi da pruži otvaranje još uvek nedostupnih arhiva UDB-e – ukoliko taj deo arhivske građe nije uništen.
One Response
Ne pisati – Nezavisna država Hrvatska, nego Nezavisna Država Hrvatska. Malo slovo su uveli Hrvati, da bi se reklo da to nije bila država, nego nemačka administracija.