Београд – Није познато шта све у Србији по питању реституције потражују амерички држављани.
Амбасадор Кајл Скот за О2 каже да нико не очекује да се све одједном врати, али да треба наћи решење.
У агенцији за реституцију објашњавају да дискриминација према странцима не постоји. За сада, по питању реституције, са Америком нисмо у проблему.
Две заставе на истом месту – потпуно нормално, али треба ли се због натписа између њих запитати откуд овде? И колико велики треба да буде тај знак питања?
Домаћин каже: није први пут да неко из америчке амбасаде добронамерно долази у агенцију за реституцију, а гост хвали.
Али, поред добре сарадње ту је, како то амбасадор Скот објашњава, и интерес. Бројни су амерички грађани који су изгубили имовину у периоду холокауста или комунизма.
У агенцији за реституцију кажу да је процењена вредност укупне имовине која не може да се врати у натури 13,6 милијарди евра. Колики је амерички део, није јасно, али јесте нешто друго.
„Србија је специфицна јер не правимо дискриминацију страним грађинама и не дозвољавамосамо оним грађанима чиије држава не дају нашима и то је природно“, каже Страхиња Секулић из Агенције за реституцију.
До краја године натурална и црквена реституција улазе у завршну фазу, а до сада се површина враћених пословних простора, станова и зграда широм Србије мери са око 450 хиљада квадрата. У агенцији поручују да у овом тренутку имају оптерећење од око 1000 предмета по човеку.
(Б92)
Извор: Васељенска ТВ
Везане вијести: