fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Рајилић: Ратна политика траје и данас

Предсједник Удружења жена жртава рата Републике Српске Божица Живковић Рајилић рекла је Срни да је неприхватљиво да ни 22 године након рата још нико није одговаро за прогон сарајевских Срба, што само показује да „ратна политика“ траје и данас.

Божица Рајилић Фото: РТРС
Божица Рајилић Фото: РТРС

„Крајње је неприхватљиво да двије деценије након рата нико од бошњачког и хрватског ратног руководства није крив и да није одговарао за прогон десетина хиљада сарајевских Срба“, поручила је Рајилићева, поводом 22 године од егзодуса Срба из Сарајева.

Она је истакла да у БиХ нема правде када је ријеч о процесуирању ратних злочина почињених над Србима и извођењу најодговорнијих пред лице правде, јер се на све могуће начине настоји да се ти злочини заташкају и забораве.

„Правосуђе у БиХ постоји само онда када треба процесуирати Србе, јер не раде у корист правде и српских жртава рата“, закључила је Рајилићева.

Када је ријеч о процесуирању ратних злочина почињених над српским женама, Рајилићева је рекла да су та суђења пред Судом БиХ почела тек 2014. године.

„У посљедње вријеме учесталија су хапшења по тим оптужницама, и то неких нижерангираних чиновника, али нема хапшења конкретних извршилаца и наредбодаваца ових злочина“, истакла је Рајилићева.

Градска управа Источно Сарајево обиљежиће сутра 22 године од егзодуса Срба из Сарајева.

Обиљежавање ће почети полагањем вијенаца на Српском војничком спомен-гробљу „Мали зејтинлик“ на Сокоцу у 10.00 часова, саопштено је раније из Градске управе Источно Сарајево.

Срби из Илијаша, Вогошће, Хаџића, Илиџе, Рајловца, Грбавице и дијела сарајевског Старог града напустили су вјековна имања и огњишта кроз мећаву и непрочишћеним шумским путевима, кренувши у потпуну материјалну неизвјесност, исцрпљени четворогодишњим ратом и великим људским и материјалним губицима.

Први пут у историји човјечанства догодило се да народ који креће у егзодус и оставља имовину, а носи посмртне остатке погинулих сродника и бораца.

Не желећи да живе под туђом влашћу, око 150.000 сарајевских Срба, након потписивања Дејтонског мировног споразума, напустило је своје одбрањене домове и имања.

Егзодус је започео у децембру 1995. године, а завршен је почетком марта 1996. године. Највећи број избјеглих српских породица са подручја Сарајева населио се на подручју Епархије зворничко-тузланске.

Извор: СРНА

Везане вијести:

Рајилић: Потребан исти однос према свим жртвама рата …

Рајилић: Тужићемо злочинце који су нас злостављали | Јадовно …

Рајилић: У Посавини било заточено више од 360 Српкиња …

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: