fbpx
Pretraga
Close this search box.
Ж | Ž

Podijelite vijest:

Proslavljena krsna slava posvećena dabrobosanskim mučenicima

Stari Brod na rijeci Drini. FOTO: UG Jadovno 1941.
Stari Brod na rijeci Drini. FOTO: UG Jadovno 1941.

U Spomen-kapeli u Starom Brodu, gdje su ustaše ubile 6.000 Srba u proljeće 1942. godine, danas je proslavljena krsna slava posvećena dabrobosanskim mučenicima stradalim u Drugom svjetskom ratu.

Protojerej Dragan Vukotić rekao je da je proslava slave počela prije četiri godine da bi se vjernici okupljali na ovom mjestu i sjećali na postradale Srbe.

“Ovo je mjesto na kojem se može pokloniti precima koji su stradali na zvjerski način”, istakao je Vukotić.

Svetu liturgiju danas je služilo sveštenstvo Srpske pravoslavne crkvene opštine Višegrad, a domaćin slave bio je Željko Đuričić iz Starog Broda.

Predsjednik banjalučkog Udruženja logoraša Drugog svjetskog rata Dobrila Kukolj istakla je značaj da se govori o stradanju Srba, te je napomenula kako se za Stari Brod nije dugo znalo.

“O stradanju Srba je toliko značajno govoriti, da i kad se spava ne smije se zaboraviti, jer su tu bile djevojke i djeca”, rekla je Kukolj.

Ona je napomenuo da članovi ovog udruženja posjećuju sva stratišta gdje su ustaški zlotvori ubijali Srbe na zvjerski način u Drugom svjetskom ratu.

Kukolj je naglasila kako o stradanju treba govoriti da bi to ušlo u istoriju i da to mladi prenesu na mlađe generacije.

Dušan Bastašić, predsjednik udruženja Jadovno 1941. čija delegacija već treći put posjećuje ovo mjesto, rekao je da zadivljuje predanost Oca Dragana Vukotića i Hadži Branka Nikitovića objelodanjivanju i čuvanju sjećanja na stradanje pravoslavnih Srba Sarajeva i Romanije na Drini, marta mjeseca 1942.

Proslavi je prisustvovala i delegacija udruženja za odbranu ćirilice „Dobrica Erić“ iz Beograda. Član upravnog odbora ovog udruženja Momčilo Mirić, rekao je da je zaborav žrtve njeno obesmišljavanje, ukidanje prava na smisao žrtvovanja, poništenje poslednjeg prava žrtve da bude žrtva i da svojim čistim žrtvovanjem porazi nasilje.

„Zaborav žrtve je pobeda nasilja“- rekao je Mirić.

Veče uoči proslavljanja Krsne slave, u Crkvi Sv. Cara Lazara u Andrićgradu postavljena je izložba fotografija pod nazivom „Tamo gdje pravednici počivaju“ autora Nikole Zajca a u bioskopu Doli Bel prikazan dugometražni dokumentarni film „Krst nad jamom“ autora Dušana Bastašića.

Spomen-kapela u Starom Brodu izgrađena je u znak sjećanja na 6.000 Srba koje su u proljeće 1942. godine ubile ustaše “Crne legije” Jure Francetića, među kojima su prednjačili muslimani iz podrinjskog kraja.

Ustaške jedinice pokrenule su tada ofanzivu u namjeri da protjeraju i pobiju srpsko stanovništvo iz istočnog dijela BiH.

Tokom ove ofanzive, ustaše su mučki ubile 6.000 Srba sa područja Sarajeva, Sokoca, Olova, Kladnja, Rogatice, Han Pijeska i Višegrada, koji su pokušali da pređu rijeku Drinu i potraže spas u Srbiji.

Izgradnja Spomen-kapele u Starom Brodu počela je 2007. godine uz blagoslov blaženopočivšeg mitropolita dabrobosanskog Nikolaja.

Prema crkvenom kalendaru, Sveti mučenici dabrobosanski i mileševski proslavljaju se 11. jula.

 

Izvor: Srna

Vezane vijesti:

Sakrili masakr 6.000 Srba zbog bratstva i jedinstva

Otvorena izložba fotografija „Tamo gdje pravednici počivaju“

Bećković: Stari Brod je „Titanik“ za koji niko ne zna

Zločin u Starom Brodu – Pokolj 6000 Srba na Drini 1942.

Stari Brod je mesto na kom se srpska krv uliva u Drinu

Podijelite vijest:

Pomozite rad udruženja Jadovno 1941.

Napomena: Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne održavaju stavove UG Jadovno 1941. Komentari neprikladnog sadržaja će biti obrisani bez upozorenja.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pratite nas na društvenim mrežama: