fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Прослављена крсна слава посвећена дабробосанским мученицима

Стари Брод на ријеци Дрини. ФОТО: УГ Јадовно 1941.
Стари Брод на ријеци Дрини. ФОТО: УГ Јадовно 1941.

У Спомен-капели у Старом Броду, гдје су усташе убиле 6.000 Срба у прољеће 1942. године, данас је прослављена крсна слава посвећена дабробосанским мученицима страдалим у Другом свјетском рату.

Протојереј Драган Вукотић рекао је да је прослава славе почела прије четири године да би се вјерници окупљали на овом мјесту и сјећали на пострадале Србе.

“Ово је мјесто на којем се може поклонити прецима који су страдали на звјерски начин”, истакао је Вукотић.

Свету литургију данас је служило свештенство Српске православне црквене општине Вишеград, а домаћин славе био је Жељко Ђуричић из Старог Брода.

Предсједник бањалучког Удружења логораша Другог свјетског рата Добрила Кукољ истакла је значај да се говори о страдању Срба, те је напоменула како се за Стари Брод није дуго знало.

“О страдању Срба је толико значајно говорити, да и кад се спава не смије се заборавити, јер су ту биле дјевојке и дјеца”, рекла је Кукољ.

Она је напоменуо да чланови овог удружења посјећују сва стратишта гдје су усташки злотвори убијали Србе на звјерски начин у Другом свјетском рату.

Кукољ је нагласила како о страдању треба говорити да би то ушло у историју и да то млади пренесу на млађе генерације.

Душан Басташић, предсједник удружења Јадовно 1941. чија делегација већ трећи пут посјећује ово мјесто, рекао је да задивљује преданост Оца Драгана Вукотића и Хаџи Бранка Никитовића објелодањивању и чувању сјећања на страдање православних Срба Сарајева и Романије на Дрини, марта мјесеца 1942.

Прослави је присуствовала и делегација удружења за одбрану ћирилице „Добрица Ерић“ из Београда. Члан управног одбора овог удружења Момчило Мирић, рекао је да је заборав жртве њено обесмишљавање, укидање права на смисао жртвовања, поништење последњег права жртве да буде жртва и да својим чистим жртвовањем порази насиље.

„Заборав жртве је победа насиља“- рекао је Мирић.

Вече уочи прослављања Крсне славе, у Цркви Св. Цара Лазара у Андрићграду постављена је изложба фотографија под називом „Тамо гдје праведници почивају“ аутора Николе Зајца а у биоскопу Доли Бел приказан дугометражни документарни филм „Крст над јамом“ аутора Душана Басташића.

Спомен-капела у Старом Броду изграђена је у знак сјећања на 6.000 Срба које су у прољеће 1942. године убиле усташе “Црне легије” Јуре Францетића, међу којима су предњачили муслимани из подрињског краја.

Усташке јединице покренуле су тада офанзиву у намјери да протјерају и побију српско становништво из источног дијела БиХ.

Током ове офанзиве, усташе су мучки убиле 6.000 Срба са подручја Сарајева, Сокоца, Олова, Кладња, Рогатице, Хан Пијеска и Вишеграда, који су покушали да пређу ријеку Дрину и потраже спас у Србији.

Изградња Спомен-капеле у Старом Броду почела је 2007. године уз благослов блаженопочившег митрополита дабробосанског Николаја.

Према црквеном календару, Свети мученици дабробосански и милешевски прослављају се 11. јула.

 

Извор: Срна

Везане вијести:

Сакрили масакр 6.000 Срба због братства и јединства

Отворена изложба фотографија „Тамо гдје праведници почивају“

Бећковић: Стари Брод је „Титаник“ за који нико не зна

Злочин у Старом Броду – Покољ 6000 Срба на Дрини 1942.

Стари Брод је место на ком се српска крв улива у Дрину

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: