Delegacija Republike Srpske položiće danas vijence na spomen-obilježje u mjestu Polikastro u Grčkoj, odakle je vojska krenula u proboj Solunskog fronta 1918. godine, te na bistu nekadašnjem predsjedniku srpske vlade Nikoli Pašiću.Na Savezničkom memorijalu u Polikastru nalaze se spomen-obilježja silama pobjednicama u Prvom svjetskom ratu i predsjednicima vlada tih zemalja.
Savjetnik ministra rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Milan Torbica i pomoćnik ministra Duško Milunović položili su juče vijence na spomen-obilježja solunskim borcima na groblju Zejtinlik u Solunu, povodom obilježavanja 94. godišnjice proboja Solunskog fronta.
U ime Vlade Republike Srpske vijenci su položeni na spomen-obilježje srpskim borcima i svim ostalim učesnicima Solunskog fronta.
„Ta bitka je poznata po junaštvu srpskog naroda, srpskih boraca koji su za samo 45 dana izbili na Drinu i uspjeli da oslobode Srbiju. Praktično, ovom bitkom je okončan Prvi svjetski rat“, rekao je Torbica Srni u telefonskoj izjavi iz Soluna.
Torbica je podsjetio da je u borbi učestvovalo oko 140.000 srpskih boraca i oko 25.000 dobrovoljaca, a poginulo je više od 10.000 srpskih vojnika, gotovo 9.000 francuskih, te vojnici iz ostalih zemalja.
„Pobjeda u kratkom periodu na Solunskom frontu, koju je predvodila srpska vojska, praktično je dovela do završetka Prvog svjetskog rata“, rekao je Torbica i podsjetio da je srpska vojska bila podijeljena u dvije armije kojima su komandovali Petar Bojović i Stepa Stepanović.
Proboj Solunskog fronta, koji se obilježava 29. i 30. septembra, uvršten je u kalendar obilježavanja događaja od naročitog značaja za Republiku Srpsku.
Srpsko vojničko groblje na Zejtinliku se nalazi u Solunu i u njegovom sklopu su smješteni grobovi srpskih, francuskih, italijanskih, engleskih i ruskih vojnika poginulih u borbama i proboju Solunskog fronta u Prvom svjetskom ratu.
Kompleks groblja je podignut na prostoru na kome se od 1916. godine nalazila Glavna vojna poljska bolnica srpske vojske, u okviru koje je nastalo i groblje koje je vremenom preraslo u današnji kompleks.
Vezane vijesti:
Dejan Tadić: Kad podvučemo crtu, ceo vek se ništa nije promenilo