fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Представници Српске полажу вијенце у Поликастру

Делегациjа Републике Српске положиће данас виjенце на спомен-обиљежjе у мjесту Поликастро у Грчкоj, одакле jе воjска кренула у пробоj Солунског фронта 1918. године, те на бисту некадашњем предсjеднику српске владе Николи Пашићу.На Савезничком мемориjалу у Поликастру налазе се спомен-обиљежjа силама побjедницама у Првом свjетском рату и предсjедницима влада тих земаља.

https://jadovno.com/tl_files/ug_jadovno/img/preporucujemo/2012/zejtinlik_groblje.jpg

Савjетник министра рада и борачко-инвалидске заштите Републике Српске Милан Торбица и помоћник министра Душко Милуновић положили су jуче виjенце на спомен-обиљежjа солунским борцима на гробљу Зеjтинлик у Солуну, поводом обиљежавања 94. годишњице пробоjа Солунског фронта.

У име Владе Републике Српске виjенци су положени на спомен-обиљежjе српским борцима и свим осталим учесницима Солунског фронта.

„Та битка jе позната по jунаштву српског народа, српских бораца коjи су за само 45 дана избили на Дрину и успjели да ослободе Србиjу. Практично, овом битком jе окончан Први свjетски рат“, рекао jе Торбица Срни у телефонскоj изjави из Солуна.

Торбица jе подсjетио да jе у борби учествовало око 140.000 српских бораца и око 25.000 добровољаца, а погинуло jе више од 10.000 српских воjника, готово 9.000 француских, те воjници из осталих земаља.

„Побjеда у кратком периоду на Солунском фронту, коjу jе предводила српска воjска, практично jе довела до завршетка Првог свjетског рата“, рекао jе Торбица и подсjетио да jе српска воjска била подиjељена у двиjе армиjе коjима су командовали Петар Боjовић и Степа Степановић.

Пробоj Солунског фронта, коjи се обиљежава 29. и 30. септембра, уврштен jе у календар обиљежавања догађаjа од нарочитог значаjа за Републику Српску.

Српско воjничко гробље на Зеjтинлику се налази у Солуну и у његовом склопу су смjештени гробови српских, француских, италиjанских, енглеских и руских воjника погинулих у борбама и пробоjу Солунског фронта у Првом свjетском рату.

Комплекс гробља jе подигнут на простору на коме се од 1916. године налазила Главна воjна пољска болница српске воjске, у оквиру коjе jе настало и гробље коjе jе временом прерасло у данашњи комплекс.

Извор: https://jadovno.com/tl_files/ug_jadovno/img/baneri/srna.png

Везане виjести:

Солунски фронт

Деjан Тадић: Кад подвучемо црту, цео век се ништа ниjе променило

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: