Predsednik SANU dr Vladimir Kostić izjavio je da je u ovom trenutku jedina politička mudrost na koji način, sa elementima dostojanstva, napustiti Kosovo, jer „ni defakto ni dejure nije u rukama Srbije“
Predsednik Srpske akademije nauke i umetnosti (SANU) dr Vladimir Kostić izjavio je danas da je u ovom trenutku jedina politička mudrost na koji način, sa elementima dostojanstva, napustiti Kosovo, jer „ni defakto ni dejure nije u rukama Srbije“.
„Neko ovom narodu mora da kaže da Kosovo više nije defakto niti de jure u našim rukama. Bojim se da je, u ovom trenutku, jedina politička mudrost na koji način, sa elementima dostojanstva, napustiti Kosovo koje defakto i de jure više više u našim rukama. I to neko ovom narodu mora da kaže“, rekao je Kostić za Radio Beograd.
„Oko toga se moramo boramo boriti zubima i noktima, jer je to pokušaj oduzimanja nečega što predstavlja supstrat naše istorije i dela psihologije, ali ukoliko jedan ministar, premijer ili predstavnik mora da traži dozvolu da uđe na tu teritoriju, to vrlo jasno govori da nemamo više ni ljudske, ni ekonomske, ni bilo kakve druge kapacitete da tamo nametnemo sopstvenu volju“, dodao je Kostić.
Prema njegovim rečima, Kosovo podrazuma ogroman broj onoga što predstavlja srpsku kulturnu osnovu.
„Možemo jedni druge da lažemo gledajući se u oči, ali alternativa je vrlo jasna. S druge strane, moj stav prema Evropskoj uniji je citat Branka Miljković – povraćaću, ja ću u raj ući. Druge alernative nema“, poručio je Kostić.
On smatra da je savez s Rusijom „veštačka alternativa“ i upitao da li je „neko konsultovao Rusiju da li uopšte želi Srbiju“.
„Srbija kakav god udarac da primi, mora da nastavi da širi svoje demokratske kapacitete i prostora slobode, inače neće opstati…“, smatra Kostić.
Istorijska realnost, po njemu je, da su i mnogo veći narodi gubili svoje osnove i da niko ne sme da zaboravi Kosovo.
„Ali, da li neko planira da ratuje tamo“, upitao je on.
Predsednik SANU je naglasio da ga mnogo više interesuje sudbina Republike Srpske, jer tamo postoji jedan ozbiljan, aktivan, delujući kulturni i naučni deo od milion i po do dva miliona ljudi.
„Čak i na istorijskim porazima koji sa sobom nose gorčinu, mi moramo da nađemo rešenja za naš opstanak. Mi treba da preživimo, da imamo svoju projekciju za budućnost i u tom nekom kontekstu ja bih mnogo više od istorijskih mrzovoljnosti hteo da pozovem na vitalnost“, rekao je Kostić.
Srbija kakav god udarac da primi, dodao je, mora da nastavi sa širenjem svojih pre svega demokratskih kapaciteta i širenjem prostora slobode, jer inače neće opstati.
„Istorijska realnost je da su mnogo veće nacije od nas gubile svoje osnove. Niko od nas ne sme da traži da zaboravimo Kosovo, jako je bitno da sebe projektujemo u budućnost, a žrtvovanje nema nikakvog drugog smisla sem još jednog pogrešnog koraka u srpskoj istoriji“, zaključio je Kostić.
Izvor: NOVOSTI
Vezane vijesti:
Ima li u Srpskoj akademiji nauka i umetnosti – Srba …
I u našim udžbenicima Srbija bez – Kosova! – Jadovno 1941.
Velika Albanija – Od Ise do Hašima – Jadovno 1941.