Пракса од прошлог пописа становништва не смије се поновити и ми се у Српском народном вијећу надамо да ћемо успјети подићи број Срба ове земље. Све српске организације активно раде на организацији пописа становништва и мобилизирању наших грађана како би слободно изјаснили тко су, шта су и којим језиком говоре, како би нас било више и како би у наредних десет година остваривали Уставним законом загарантирана права, поручио је предсједник ВСНМ града Загреба и замјеник предсједника СНВ-а Саша Милошевић
– Резултати пописа становништва 2001. године нису били задовољавајући нити објективни за српску заједницу у Хрватској. За тадашњи попис институције нису подузеле потребне мјере како би грађани српске националности, слободно и без страха, изјашњавали своју националну и вјерску припадност, свој материњи језик и писмо. То је било вријеме када је многим нашим сународњацима пред пописивачем било незгодно рећи да су Срби, те су многи остали неизјашњени, уписани као Хрвати или као нешто треће, поновио је лоша искуства с прошлог пописа становништва Саша Милошевић на трибини на којој су загребачки Срби имали прилику још једном чути што то све за нашу заједницу представља предстојећи попис.
Од слободног изјашњавања националне припадности овисе многа права српске заједнице у Хрватској, прије свега, број српских заступника у Сабору, број српских заступника у скупштинама и извршним властима жупанија и градова, запосленост Срба у државним службама, одгој и образовање и служење српским језиком и ћириличним писмом, употреба српских знамења и симбола, очување наше културе и традиције, постојање медија на српском језику и ћириличном писму, право на самоорганизирање и удруживање.
За разлику од Пописа 2001. године, Српско народно вијеће успјело је осигурати одређени број пописивача српске националности који одговара удјелу Срба у укупном становништву одређене локалне средине што ће сасвим сигурно охрабрујуће утјецати на многе испитанике.
– За десет година многе ствари још увијек нису урађене. На основу европске праксе Конгрес европских статистичара препоручио је да би се у Хрватској требало дозволити изјашњавање двоструке националне и вјерске припадности, односно да се грађанин може изјаснити и као Хрват и као Талијан. Хрватска ту праксу није прихватила с образложењем да им је с постојећим упитником изјашњавања лакше обрађивати податке с обзиром да је 92 посто Хрвата у укупном становништву државе, објаснио је Саша Милошевић.
Правила Пописа становништва 2011. године дозвољавају једну битну чињеницу да податке за особу која није присутна може дати члан домаћинства или сусједи којима су подаци најбоље познати.
– То значи да родитељи или баке и дједови могу пописати своју дјецу која нису присутна, а зато им је потребан њихов ОИБ или број особне исказнице, појаснио је Милошевић.
На Трибини је упозорено да се при обради података изјашњени материњи српско-хрватски језик уписује само у рубрику за хрватски језик. Такођер, поновљено је да су подаци с Пописа тајни и да се с њима користи само Државни завод за статистику.
Посјетиоци трибине имали су прилику погледати и спот Српског народног вијећа за важно и слободно изјашњавање српског становништва на попису, а најављен је и други спот у коме ће бити приказана велика имена српског народа и Хрватске: патријарх Јосиф Рајачић, композитор Јосиф Руњанин, научник Никола Тесла, антифашисткиња Нада Демић и књижевник Владан Десница. Спотови Српског народног вијећа емитирају се на ХТВ-у и Нет телевизији, а грађани их могу погледати и на Интернету.
– Посљедњих година српске институције су ојачане. Атмосфера у друштву је позитивнија. Започели смо велики и важан посао, али само смо загребали по површини. Велик дио посла тек је пред нама, пошто од почетка деведесетих нема сфере друштва гдје српско становништво није закинуто за своја права, зато је важно да се на наредном попису слободно изјасните, поручио је на крају трибине предсједник ВСНМ града Загреба и замјеник предсједника Српског народног вијећа Саша Милошевић.
На Попису становништва 1991. године у Хрватској се изјаснило 580. 000 Срба,
док је било више од 100. 000 изјашњених Југославена. Попис становништва 2001. године забиљежио је велики пад Срба у Хрватској са уписаних 201. 600 припадника српске заједнице, што значи да је у међувремену двије трећине Срба нестало. Шта ће донијети попис 2011. године сазнат ћемо ускоро. Прво објављивање резултата пописа очекује се до краја јуна.
Паулина Арбутина
Извор: СНВ