fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Поштовање за Ромске жртве холокауста

Заједничка комисија за људска права Парламентарне скупштине БиХ с поштовањем се односи према обиљежавању 2. августа, Међународног дана сјећања на ромске жртве Холокауста у Другом свјетском рату, саопштио је данас предсједавајући ове комисије Борислав Бојић.

Ромски портал
Ромски портал

Бојић је у писаној изјави поводом Међународног дана сјећања на ромске жртве Холокауста у име Заједничке комисије за људска права и у своје име захвалио Мисији ОЕБС-а у БиХ и другим међународним организацијама за подршку ромским удружењима.

Он је посебно захвалио међународним организацијама за подршку Женској ромској мрежи „Успјех“, која организује посјету Спомен-подручју Доња Градина и одавање почасти за око 40.000 Рома убијених у систему концентрационих логора Јасеновац и покопаних у масовним гробницама на стратишту у Доњој Градини.

„Међународни дан ромских жртава Холокауста у Другом свјетском рату пружиће могућност да се са дужним поштовањем и почашћу заједнички присјетимо свих 500.000 ромских жртава, колико их је страдало током најмрачнијег периода људске историје, као и свих 700.000 жртава страдалих у концентрационим логорима Јасеновац и Доња Градина“, навео је Бојић.

Он је подсјетио да се Међународни дан ромских жртава Холокасута обиљежава као знак сјећања на 2. август 1944. године, када је у концентрационом логору Аушвиц убијено 2.897 Рома.

„Сјећање на све жртве Холокауста треба да буде поука и порука за нас и све будуће генерације да поштујемо права других и другачијих и не дозволимо да се овакви злочини било када и било коме понове“, нагласио је Бојић.

Он је напоменуо да институције БиХ годинама раде на побољшању заштите права и услова живота ромске мањине оснивањем Одбора за Роме при Савјету министара, обиљежавањем Декаде инклузије Рома 2005-2015. године, усвајањем и спровођењем стратегија и акционих планова за запошљавање, стамбено збрињавање и здравствену заштиту Рома, као и подршком коју пружају представницима Рома и ромским удружењима.

Бојић је изразио увјерење да ће тако бити и у будућности и да ће Заједничка комисија за људска права, Савјет министара, Министарство за људска права и избјеглице БиХ и друге институције правити позитивне кораке и подизати стандарде у процесу окончања дискриминације и у обасти заштите људских права Рома у БиХ.

Извор: СРНА

Везане вијести:

Роми из Србије траже одштету за Холокауст

Објављена научна књига о геноциду над Ромима у НДХ

Музеј Холокауста: Три меморијала у три павиљона

 

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: