Породице српских жртава са подручја Братунца и Сребренице су данас, други пут у протекла четири мјесеца, присуствовале суђењу команданту такозване Армије БиХ у Сребреници Насеру Орићу и припаднику те војске Сабахудину Мухићу за злочине над српским заробљеницима на подручју Сребренице 1992. године.
Након рочишта, предсједник Организације породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила општине Братунац Радојка Филиповић рекла је новинарима да од 26. јануара, када је почео овај судски процес, нису долазили јер су добили упозорење Суда и Тужилаштва БиХ да ометају судски процес и на њих врше притисак.
„За више од четири мјесеца ми нисмо дали ниједну изјаву у вези са овим предметом, а били смо свједоци како бошњачка удружења константно врше притисак на Суд и Тужилаштво, те застрашују свједоке. То су и данас радили у судници, изругивали су се свједочењу свједока, смијали се, упућивали погрдне ријечи и напуштали судницу када им се поједине изјаве нису свиђале“, рекла је Филиповићева.
Са позиције жртве, Филиповићева пита зашто Суд и Тужилаштво сво вријеме ћуте на овакво понашање.
Филиповићева каже да се и даље тражи да се оптужени Орић и Мухић бране са слободе, а да поједини свједоци одустају од процеса, што доводи до сумње да се на њих врши притисак.
Она сматра да се нико, без обзира о коме је ријеч, не може бранити са слободе јер је ријеч о стравичним злочинима.
Филиповићева је подсјетила на страшни злочин који се догодио на највећи српски празник – Божић 1993. године када је 28. дивизија из Сребренице под командом Насера Орића у Кравици код Братунца за један дан убила 49 људи.
„Судбина овог предмета ће одредити судбину свих осталих предмета који се налазе у Тужилаштву БиХ, а конкретно за општину Братунац има их пет, од којих је тужилачка одлука за три предмета требала бити донесена до краја прошле године везано за Стратегију за процесуирање ратних злочина када су жртве Срби. Сви рокови су пробијени и предмети и даље стоје у ладицама“, напоменула је Филиповићева.
Она је нагласила да тужиоци Џевад Муратбеговић и Дика Омеровић, који су задужени за ове предмете, не раде ништа на терену, а све, како је рекла, с циљем да се ниједан предмет за ратне злочине гдје су жртве Срби не процесуира како би истина о њиховом страдању остала „под тепихом“, а перцепција рата на просторима Подриња „забетонирана“.
„То значи да нећемо имати ниједну правоснажну пресуду за злочине над Србима, односно да Срби на том простору нису ни страдали. Ми смо заиста данас дошли због истине, која нам је на првом мјесту, а ово је једино мјесто гдје ту истину требамо и доказати ако мислимо живјети једни поред других, када не можемо једни са другима“, истакла је Филиповићева.
Извор: СРНА
Везане вијести:
Сведок: Лично сам гледао како Орић коље Србе | Јадовно 1941.
„Случај Орић“: Хватајте их живе, ето их… | Јадовно 1941.
Свједоци: Орић наредио да буде спаљено село Залазје …