Udruženje stradalih na Kosovu i Metohiji od 1998. do 2000. godine izdalo je saopštenje povodom najave kosovskih vlasti da će tužiti Srbiju za genocid.
U saopštenju se navodi da bi Hašima Tačija, ali i mnoge druge valjalo podsetiti na zvanične izveštaje Specijalnog izvestioca Dika Martija o zločinima počinjenim nad Srbima, u kojima upravo Hašim Tači zauzima neslavno visoko mesto, a koji su jednoglasno usvojeni u Parlamentarnoj skupštini Saveta Evrope.
„Mi, članovi porodica više od 3.500 kosmetskih stradalnika, čiji su najrođeniji kidnapovani, zlostavljani, silovani, ubijani, masakrirani, sa čijim se organima trgovalo, najbolje znamo ko je i nad kim na Kosovu i Metohiji izvršio genocid. Pored toga što smo ostali bez naših očeva, majki, dece, braće i sestara, u samo nekoliko dana tokom juna 1999. godine, popaljene, uništene ili uzurpirane su naše kuće i imanja, a nepregledne kolone od 250.000 Srba i nealbanaca prognano je sa viševekovnih ognjišta. Takozvana Oslobodilačka vojska Kosova, ne birajući metode za uništavanje i zastrašivanje Srba i svega što je srpsko, etnički je očistila sve gradove od Srba, a stotine srpskih sela je zbrisano sa lica zemlje. Zapaljeno je i uništeno stotine pravoslavnih svetinja, razorena su srpska groblja… Za osamnaest godina, na Kosovo i Metohiju se vratilo tek nešto više od jedan odsto Srba… U gradove — nijedan!“ navodi se u saopštenju Udruženja.
U istom saopštenju se postavlja pitanje i šta je bilo sa kosmetskim Albancima? Svi oni su na svome, „a poprilično i na našem“. Podseća se da se samo dva–tri dana nakon potpisivanja Kumanovskog sporazuma, ono malo njih, što se tokom NATO bombardovanja sklonilo u Albaniju ili Makedoniju, vratilo se u svoje kuće i zaposelo srpska imanja.
„I sve to naočigled međunarodnih misija. Statistika je neumoljiva. Dovoljno je uporediti broj Srba i nealbanaca koji su 1999. godine živeli na Kosmetu, sa brojkama iz 2017. godine. Bez mnogo mudrosti, odgovor na pitanje ko je i nad kim počinio genocid nameće se sam“, ističu u saopštenju porodice stradalih Srba na Kosmetu.
Oni ističu da je Tači, verovatno svestan koliko je svoje pristalice i potencijalne glasače razočarao neuspelim pokušajem da, samo usvajanjem zakona, postojeće Kosovske bezbednosne snage transformiše u vojsku, „podgrejao“ već bajatu priču kako se, navodno, Priština priprema da tuži Srbiju za genocid na Kosovu.
Podsećaju i da je Evropska unija osnovala specijalni istražni tim u nameri da sprovede punu krivičnu istragu o navodima sadržanima u izveštaju Dika Martija. Glavni tužilac tog specijalnog istražnog tima Klint Vilijams je u izjavi datoj 29. jula 2014. godine, između ostalog naveo:
„Informacije koje je sakupio specijalni istražni tim upućuju da su određeni elementi OVK, namerno za cilj izabrali manjinsko stanovništvo i njegov progon koji je uključivao protivpravno lišavanje života, otmice, prisilne nestanke lica, protivpravno zatvaranje u zatvorima na Kosovu i Metohiji i Albaniji, seksualno nasilje, prisilni progon pojedinaca iz njihovih domova i zajednica, kao i skrnavljenje i uništavanje crkava… Na kraju je progon rezultirao etničkim čišćenjem srpskog i romskog stanovništva na Kosovu i Metohiji južno od reke Ibar, uz iznimku nekoliko raštrkanih manjinskih enklava…“
Na osnovu svih saznanja i zvaničnih izveštaja izvestilaca i specijalnih tužilaca SB UN i Evropske unije, formiran je Specijalni sud za zločine OVK, koji bi, nakon višemesečnih priprema, ovih dana trebalo da počne sa radom i podigne prve optužnice za zločine počinjene nad kosmetskim Srbima i nealbancima.
„Pa kome preti, koga želi da zaplaši i o čemu to uopšte priča Hašim Tači, protiv koga bi, da je pravde i pravičnosti, Specijalni sud za zločine OVK trebalo da podigne prvu optužnicu“, zaključuje se u izdatom saopštenju.
Izvor: SPUTNjIK
Vezane vijesti: