fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Почео парастос за жртве усташа у Старом Броду

Парастосом у Спомен-комплексу Стари Брод код Вишеграда, који служи Његово високопреосвештенство митрополит дабробосански Хризостом са свештенством, почело је обиљежавање 76 година од када су усташе „Црне легије“ Јуре Францетића звјерски убиле 6.000 Срба из источног дијела БиХ.

 У Старом Броду код Вишеграда данас је обиљежено 76 година од усташког покоља 6.000 Срба из источног дијела БиХ.
Стари Брод – парастос Фото: СРНА

Парастосу присуствују пјесник Матија Бећковић, предсједник Пододбора Владе Републике Српске за обиљежавање значајних историјских догађаја Велимир Дуњић, потпредсједник Одбора Владе за његовање традиције ослободилачких ратова Душко Милуновић, народни посланик Вукота Говедарица, начелници општина Фоча, Ново Горажде, Вишеград, Рогатица, Соколац, као и велики број представника удружења проистеклих из одбрамбено-отаџбинског рата и грађана са подручја ових општина.

Послије парастоса биће освештан темељ Спомен-музеја у Старом Броду, након чега ће бити положени вијенци на спомен-плочу, те обраћање званичника.

Усташке јединице, предвођене Јуром Францетићем, покренуле су у прољеће 1942. године офанзиву са намјером да протјерају и побију српско становништво из источног дијела БиХ.

Срби са подручја Сарајева, Сокоца, Олова, Кладња, Рогатице, Хан Пијеска и Вишеграда у збјеговима су кренули ка Дрини, тражећи спас у Србији.

У Вишеграду италијанска војска није дозволила народу да пређе преко ћуприје, па су збјегови кренули низ Дрину према селима Милошевићи и Стари Брод, гдје се налазила скела.

Усташе су стизале збјегове и на најокрутније начине вршиле покоље над српском нејачи.

Од половине марта до 2. маја 1942. године страдало је више од 6.000 жена, дјеце и стараца, а најмасовнији покољ догодио се на православни празник Младенце 22. марта 1942. године.

У Старом Броду је 2008. године подигнуто обиљежје, а у плочама од камена уклесана су имена убијених.

Извор: СРНА

Везане вијести:

Положен вијенац и бачене руже у знак сјећања на убијене

Злочин у Старом Броду – Покољ 6000 Срба на Дрини 1942 …

Војин Никитовић – заборављени јунак са пруге

Стари Брод: Небо је плакало над зеленом гробницом | Јадовно …

Страдање какво се не памти, догодило се у Подрињу на …

Сакрили масакр 6.000 Срба због братства и јединства

Страдање породице Пушоња на Црквинама 1942.

ПРЕДАВАЊЕ О СТРАДАЛНИЦИМА У СТАРОМ БРОДУ, ЈАДОВНУ И ПРЕБИЛОВЦИМА

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: