Pred Sudom BiH počelo je suđenje Almazu Neziroviću, optuženom za ratni zločin nad srpskim civilima na području Dervente i Broda.
Prema optužnici, Nezirović je od kraja aprila do jula 1992. godine u logorima Rabić i Silos polje, u opštini Derventa i logoru u naselju Tulek u opštini Brod učestvovao u mučenju i nečovječnom postupanju prema zatvorenim srpskim civilima.
Tužilac Milanko Kajganić kaže da je Nezirović optužen da je u više navrata kao stražar zlostavljao i premlaćivao zatvorenike, te ih mučio na izrazito ponižavajući način, prenosi Birn.
„Nezirović je zatvorenike tukao palicama, alatkama i raznim predmetima, mučio ih tjerajući ih da stavljaju na sto tri prsta koja koriste za molitvu, te im nakon toga raznim predmetima lomio prste i kosti šake. Jednom je teško zlostavljao zatočenog doktora koji je pružio pomoć zlostavljanim žrtvama“, naveo je Kajganić.
U jednoj od tačaka optužnice navodi se da je Nezirović zatvorenicima uskraćivao hranu, a kada bi je i donio – prosipao je u kanal hangara namijenjen za vršenje nužde, pritom im se izrugujući.
„Optuženi je zlostavljanja vršio nekada sam, nekada sa drugim pripadnicima Hrvatskog vijeća odbrane /HVO/. Žrtve su bili Srbi iz okoline Dervente koji su zatvarani u logore i kojima su od nanesenih povreda ostale trajne posljedice po fizičko i psihičko zdravlje“, zaključio je tužilac.
Ove zločine Nezirović je počinio kao pripadnik Vojne policije 103. derventske brigade HVO-a.
Kajganić je rekao da navode optužnice planira dokazati saslušanjem 33 svjedoka, jednog vještaka i čitanjem iskaza preminulog svjedoka.
Nezirović je od 1997. godine živio u SAD, gdje je prije pet godina protiv njega podignuta optužnica zbog davanja lažnih podataka prilikom podnošenja zahtjeva za državljanstvo.
Zahtjev za izručenje BiH podnesen je u julu 2012. godine, a postupak je duže trajao jer je Nezirović podnosio žalbe u vezi sa izručenjem. U julu 2015. godine izručen je BiH.
Nastavak suđenja biće naknadno zakazan.
Vezane vijesti:
Nekadašnji komandant logora priznao krivicu
Teže probiti ćutanje nego koridor