fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

По сваку цијену одбранити ћирилицу

Државни секретар у Министарству културе и информисања Србије Александар Гајовић рекао је у Бечу, на отварању „Српских дана културе“, да Срби морају по сваку цијену да одбране ћирилицу јер је она у овом тренутку угроженија него икада.

Александар Гајовић

Гајовић је синоћ на скупу у организацији бечког удружења „Фокус“ оцијенио да је два вијека од „Српског рјечника“ Вука Караџића у овом тренутку ћирилица угроженија него икада.

„Наша света, али не и немогућа мисија јесте да је по сваку цену одбранимо. Свакодневна употреба латинице постала је предоминантна. Ћирилица је, у ствари, жива и актуелна колико се користи, а то је за сада недовољно. Она се жилаво повија и срећом не предаје пред налетом актуелног времена међународног притиска, развојем технологије и новим видовима комуникације“, рекао је Гајовић.

Он је напоменуо да се не залаже за то да се наметне ћирилица у односу на латиницу, већ да је потребно да се сачува од заборава и нестанка, пренијели су београдски медији.

„У овом тренутку, ако пренебрегнемо таблоидизацију, тривијалност ријалити програма и контаминираност појединих медија који нашу културу угрожавају, најважнији је задатак да се бавимо културом, да је подржавамо и литературу и језик Србије негујемо. Ту и такву традицију морамо стално неговати како у Србији, тако и изван ње“, поручио је Гајовић.

Он је подсјетио да се у Закону о јавном информисању и медијима наводи да је јавни интерес информисање на српском језику свих који живе на територији Србије.

Гајовић је нагласио да је баш зато језичка политика, као и она друга, важна за опстанак и даљи развој сваког друштва, а данас поготово српског.

„Увек када о њој говорим упитам се шта то фали нашој ћирилици. Рекао бих ништа, изузев сопственог самопоштовања, националне културне свести и свести према нашем традиционалном писму“, рекао је Гајовић.

Он је истакао да за њега нема дилеме да је враћање дигнитета ћирилици враћење поштовања српском језику, изнад свега српској култури и њеној баштини, као обједињавајућем фактору грађана Србије без обзира гдје се затекли, живјели и радили.

Гајовић је охрабрио припаднике српског народа у дијаспори да раде на унапређењу културног и здравог српског амбијента у Бечу и Аустрији.

„Председник Србије, премијерка и министар културе непрестано раде на унапређивању тековина српске културе, језика и писма, које су биће свих нас. Култура је најважнија тековина која покрива најшире области наших живота, и која је присутна колико постоји српски род“, нагласио је Гајовић.

Извор:Срна

Везане вијести:

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: