Његова светост патријарх српски Иринеј поручио је житељима Косова и Метохије и онима који су раније живјели на том подручју да треба да буду јединствени у свим питањима од националног интереса и око опстанка на Косову и Метохији.
„Наша порука свим Србима, најпре онима који су смогли снаге и храбрости и остали на својим вековним огњиштима, да и поред многих невоља и опасности којима су свакодневно изложени, остану на земљи својих отаца и предака. А онима који су избегли и који су прогнани, да се врате, обнове своје спаљене домове и поврате своју узурпирану имовину“, рекао је патријарх Иринеј у интервјуу за приштински часопис „Јединство“.
Патријарх Иринеј је рекао да прогнани Срби са Косова не смију изгубити наду у повратак својим домовима, иако спаљеним, својим светињама и гробљима својих предака.
Патријарх је додао да су свети храмови којима је украшена косовско-метохијска земља нада и утјеха да ће „српска Палестина“ и „српски Јерусалим“ бити и за свагда остати света српска земља.
„Све док Косово буде у срцу српског народа, док будемо певали песме о Косову, док будемо гајили љубав према Косову и док Косово буде наша нада, место нашег поклоњења, Косово је било и биће наше“, поручио је патријарх Иринеј.
Он је оцијенио да се не могу ни замислити какве би све посљедице за српски народ, али и за хришћанско насљеђе уопште, могао да има пријем Косова у Унеско.
„Нити смемо нити можемо о томе да размишљамо. У сваком случају, то би погубно деловало на српски народ. У тим светињама је српски народ кроз читаву своју мучну и страдалну историју гледао своју духовну снагу. Такву одлуку моћника српски народ никада не би прихватио“, рекао је он.
Патријарх је оциијенио да свака силом наметнута неправда није и не може бити дугог вијека.
„О томе сведочи историја и нашег и других народа. Све оно што није утемељено на правди Божијој и људској, није трајно. Надамо се да ће ова истина победити када је у питању српско Косово и српске светиње на Косову и Метохији“, нагласио је патријарх Иринеј.
Он је додао да највеће заслуге за одбијање захтјева самопроглашеног Косова за чланство у Унеско припадају врху Србије, који се здушно заложио да шефовима многих држава објасни историјску истину и значај тих светиња за српски народ и српску културу.
„Наравно, значајну улогу имала је и наша Црква својим обраћањем и апелом поглаварима православних цркава, као и поглаварима других хришћанских цркава и представницима религија“, рекао је патријарх и навео да је у одбану светиња стао и цијели српски народ.
Везане вијести:
Патријарх Иринеј: Разговараћу о проблемима Републике Српске
Иринеј: Не примајте Косово у Унеско
ПАТРИЈАРХ ИРИНЕЈ ОТВОРИО ИЗЛОЖБУ О ВОЈНОМ СВЕШТЕНСТВУ