Београд – Његова светост патријарх српски Иринеј рекао је да је још рано говорити о проглашењу патријарха Павла за свеца, те да има неколико принципа који служе као основ за проглашење неког светим.
„Никада није било о томе говора. Уосталом, све је то још рано. Има неколико принципа који служе као основ за проглашење за светог“, рекао је патријарх новинарима на Сајму књига у Београду, након представљања књиге „Патријарх Павле, светитељ наших дана“ Жан-Клодa Ларшеа.
Он је додао да се патријарх Павле у вријеме најтрагичније историје српског народа понашао мудро са пуно благодети и освијетлио не само своје име, него и вријеме српске цркве, пренијели су београдски медији.
„Како је започео монашки живот тако га је и завршио. Патријарх Павле био је велика личност за нашу цркву и народ га осећа као светитеља, што показују посете његовом гробу, али и одласци на ходочашћа“, рекао је патријарх Иринеј, који је описао какве је све послове патријарх Павле радио, иако је био велики интелектуалац.
На Сајму књига данас је представљена књига „Патријарх Павле, светитељ наших дана“ – о монаху великог смирења, свецу који хода, патријарху кога су сви осјећали својим и који је све волио истом љубављу.
Књига је до сада објављена на француском, руском и румунском језику, а писац Ларше је показао зашто је патријарх Павле светитељ свих хришћана и цијењен у цијелом свијету, како се подједнако односио према Србима и свим осталим народима са којима је имао контакте.
(Срна/Глас Српске, 25. 10. 2016)
Патријарх Павле у очима Француза
На Сајму представљена књига теолога Жана Клода Ларшеа
– Толико је био скроман да ни у манастиру једно време нису знали да је изабран за епископа. Никада није имао кола ни телефон. Коме сам потребан, нека ми пише, говорио је. После богослужења остајао би да ученицима одговара на њихова питања. Имао је велику љубав према људима, али није волео нераднике и пушаче. Подизао је куће сиротињи са Косова. Шкрт је био према себи, а издашан помажући другима у страдању, невољи, патњи. Био је велика личност која се појавила у нашем времену и мудро се сналазио у времену које је било и критично за цркву. Многи су га доживљавали као свеца још за живота. И данас долазе људи из целе Србије да посете његов гроб.
Јелена Триван, директорка Службеног гласника, нагласила је да је Жан Клод Ларше показао зашто је цео православни свет доживљавао српског патријарха као свеца и како је изгледао из угла страних теолога.
– Књига прати патријархов животопис кроз његова сведочанства у којима се види колико је био духован, посвећен Богу, духовит човек. За аутора ове књиге веома важан период је понашање нашег патријарха за време рата када је у том најтурбулентнијем периоду био на челу Српске православне цркве и у време национализма показао шта је права хришћанска љубав. Из тог периода памтимо његову реченицу: Најтеже је бити човек међу људима. Мало је познато да је био и просветитељ, да је обилазио манастире и образовао монахе и подизао укупно образовање српског свештенства, учинивши га престижнијим и цењенијим. Сам је рекао да је нерадо постао патријарх, али да је прихватио ту функцију не да би владао другима, већ да би им служио, рекла је Јелена Триван.
– Патријарх Павле је остао духовни оријентир нашег народа. Памтићемо га и по реченици „Да нам речи буду благе, а докази јаки”, рекао је уредник књиге Славиша Орловић.
Подсетио је да је Ларше водећи православни теолог у свету, са два доктората, из филозофије и теологије, и да је аутор 24 књиге. Сам Ларше је познавао и уважавао Јустина Поповића, а дела Николаја Велимировића је објавио у оквиру колекције „Велики православни духовници 20. века”, коју је основао и којом руководи у издавачкој кући „Лаж дом” из Лозане. Неколико Ларшеових књига преведено је на српски језик (Теологија тела, Личност и природа, Теологија болести…), а ускоро ће бити преведена и књига Лечење духовних болести.