Crnogorci, Srbi uopšte, od dolaska Turaka naovamo mnogo više su ratovali i krvarili u borbama sa braćom, odnosno islamiziranim sunarodnicima, nego sa etnički čistim Turcima.
Mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije tvrdi da je sa glavom Mahmut-paše, iako je bio veliki krvnik crnogorski, postupljeno tako kako je postupljeno po izričitoj naredbi Petra Prvog Petrovića Njegoša, odnosno Svetoga Petra Cetinjskog, koji je, kad su mu poslije boja na Krusima donijeli pašinu glavu, rekao:
„Kada bi oni koji su u ovom dunjaluku, znali čija je ovo glava, mnogi bi zaridao i u crno se obukao”, a onda zapovijedio Crnogorcima da, pod njegovim prokletstvom, tu glavu čuvaju i da se niko ne usudi da je skrnavi. Tako se, eto, glava zloglasnog skadarskog vezira Mahmut paše Bušatlije do danas čuva u Cetinjskom manastiru, pored ćivota Svetoga Petra Cetinjskog.
Čini se da je u ovim riječima Svetog Petra Cetinjskog, u tom njegovom činu, a i riječi i čin dobijaju posebno na snazi i značaju ako se zna da se sve dogodilo koji trenutak poslije strašnog boja u kojem su mu poginula 132 momka dok ih je blizu 300 bilo ranjeno, sazdana sva tragika crnogorske istorije od Kosova naovamo, sve do boja na Krusima, a moglo bi se reći i sve do balkanskih ratova i konačnog oslobođenja od Turaka:
– Tragizam crnogorske istorije je u tome što su Crnogorci, Srbi uopšte, od dolaska Turaka naovamo mnogo više ratovali i krvarili u borbama sa braćom, odnosno islamiziranim sunarodnicima, nego sa etnički čistim Turcima – smatra profesor Predrag Vukić. – Eto, Ivan Crnojević osniva Cetinje i 1484. godine podiže manastir, a njegovi direktni islamizirani potomci ga tri puta pale i razaraju – dva puta Sulejman-paša Bušatlija i jednom Mahmut-paša Bušatlija. To krvavo klupko je, eto, nakon pet vjekova ipak dobilo srećni epilog, poslednji Bušatlija se nakon pet vjekova, upravo na temelju tog hrama, vratio u vjeru svog prapretka koji je hram podigao. Sa Stankom je počelo, sa Stankom se, eto, i završava…
Inače, ove dvije sjajne pobjede nad Turcima 1896. godine, na Martinićima i na Krusima, ne samo što su pronijele slavu crnogorskog oružja (ruski car im je čestitao posebnom gramatom, kojom je Crnoj Gori zagarantovao i stalnu pomoć od 1.000 dukata godišnje), nego su označile i početak ujedinjenja Crne Gore i brđanskih plemena, ali nesumnjivo dale i veliki podstrek drugim porobljenim narodima na Balkanu da odlučnije krenu u borbu za oslobođenje od petovjekovnog turskog jarma. Neki su spremni čak i da ustvrde da su ove pobjede imale uticaja i te kakvog odjeka prvenstveno u Srbiji u kojoj će osam godina kasnije buknuti Prvi srpski ustanak.
Bećirović o Krusima
Tako gromoviti događaj i veliku crnogorsku vojničku pobjeda na Krusima, nije, naravno mogao zaobići ni najpoznatiji narodni pjevač u srpskom jeziku u dvadesetom vijeku hadži Radovan Bećirović Trebješki. U pjesmi posvećenoj ovom boju on, naravno, ne propušta priliku da naglasi ko je Mahmut vezir i odakle mu je korijen, da izrazi svoj stav prema činu Stanka Crnojevića i ponašanju njegovih potomaka prema otadžbini iz koje su potekli:
„Teži bješe Skadar i Bušati,
Crnoj Gori i njenoj slobodi,
No svi drugi Turci i izrodi…”
Što se samog boja tiče on najprije precizno opjevava pogibiju Mahmut-paše, a pjesmu završava jadikovkom pašine majke:
„Sine Meho, što me ne posluša,
Da se prođeš prokletijeh duša
I katila popa sa Njeguša,
Koga narod crnogorski sluša.
Jer to nije ka ostala raja,
Juče s tobom osvetiše Baja,
Koga tvoji pogubiše preci,
Na visokoj gori Vrtijeljci…”
Paša je spaljen
Drago Mišković nam je pokazao jedan vinograd nasred Krusa, koji se zove Meteh. Kad je jedan njegov rođak prije 30-40 godina tu krenuo da kopa kanale da bi posadio lozu, naišao je na velike i duboke tranšeje, obložene pločama, u kojima su se nalazile gomile ljudskih kostiju. Pretpostavlja se da su tu sahranjeni izginuli turski vojnici.
– Mahmut vezir nije sahranjen – veli Mišković. Njegovo truplo je odvučeno niz strminu, pedesetak koraka niže od mjesta gdje je posječen. Tu je malo prije boja bio sadjenut list. Dovukli su ga dotle, izgleda i popeli truplo na stog a onda zapalili… Tu je potom kao obilježje ozidana mala kula, koju mještani pomno čuvaju i redovno je kreče da bi se izdaleka mogla vidjeti.
Piše: Budo Simonović
Sjutra: SAMO VELIKI DUH MOŽE DONOSITI VELIKE ODLUKE
Izvor: Dan
Vezane vijesti:
Feljton: Tragom neobičnog krštenja na Cetinju I
Feljton: Tragom neobičnog krštenja na Cetinju II
Feljton: Tragom neobičnog krštenja na Cetinju III
Feljton: Tragom neobičnog krštenja na Cetinju IV
Feljton: Tragom neobičnog krštenja na Cetinju V
Feljton: Tragom neobičnog krštenja na Cetinju VI
Feljton: Tragom neobičnog krštenja na Cetinju VII
Feljton: Tragom neobičnog krštenja na Cetinju VIII
Feljton: Tragom neobičnog krštenja na Cetinju IX
Feljton: Tragom neobičnog krštenja na Cetinju X
Feljton: Tragom neobičnog krštenja na Cetinju XI