Црногорци, Срби уопште, од доласка Турака наовамо много више су ратовали и крварили у борбама са браћом, односно исламизираним сународницима, него са етнички чистим Турцима.
Митрополит црногорско-приморски Амфилохиjе тврди да jе са главом Махмут-паше, иако jе био велики крвник црногорски, поступљено тако како jе поступљено по изричитоj наредби Петра Првог Петровића Његоша, односно Светога Петра Цетињског, коjи jе, кад су му послиjе боjа на Крусима дониjели пашину главу, рекао:
„Када би они коjи су у овом дуњалуку, знали чиjа jе ово глава, многи би заридао и у црно се обукао”, а онда заповиjедио Црногорцима да, под његовим проклетством, ту главу чуваjу и да се нико не усуди да jе скрнави. Тако се, ето, глава злогласног скадарског везира Махмут паше Бушатлиjе до данас чува у Цетињском манастиру, поред ћивота Светога Петра Цетињског.
Чини се да jе у овим риjечима Светог Петра Цетињског, у том његовом чину, а и риjечи и чин добиjаjу посебно на снази и значаjу ако се зна да се све догодило коjи тренутак послиjе страшног боjа у коjем су му погинула 132 момка док их jе близу 300 било рањено, саздана сва трагика црногорске историjе од Косова наовамо, све до боjа на Крусима, а могло би се рећи и све до балканских ратова и коначног ослобођења од Турака:
– Трагизам црногорске историjе jе у томе што су Црногорци, Срби уопште, од доласка Турака наовамо много више ратовали и крварили у борбама са браћом, односно исламизираним сународницима, него са етнички чистим Турцима – сматра професор Предраг Вукић. – Ето, Иван Црноjевић оснива Цетиње и 1484. године подиже манастир, а његови директни исламизирани потомци га три пута пале и разараjу – два пута Сулеjман-паша Бушатлиjа и jедном Махмут-паша Бушатлиjа. То крваво клупко jе, ето, након пет вjекова ипак добило срeћни епилог, последњи Бушатлиjа се након пет вjекова, управо на темељу тог храма, вратио у вjеру свог прапретка коjи jе храм подигао. Са Станком jе почело, са Станком се, ето, и завршава…
Иначе, ове двиjе сjаjне побjеде над Турцима 1896. године, на Мартинићима и на Крусима, не само што су прониjеле славу црногорског оружjа (руски цар им jе честитао посебном граматом, коjом jе Црноj Гори загарантовао и сталну помоћ од 1.000 дуката годишње), него су означиле и почетак уjедињења Црне Горе и брђанских племена, али несумњиво дале и велики подстрек другим поробљеним народима на Балкану да одлучниjе крену у борбу за ослобођење од петовjековног турског jарма. Неки су спремни чак и да устврде да су ове побjеде имале утицаjа и те каквог одjека првенствено у Србиjи у коjоj ће осам година касниjе букнути Први српски устанак.
Бећировић о Крусима
Тако громовити догађаj и велику црногорску воjничку побjеда на Крусима, ниjе, наравно могао заобићи ни наjпознатиjи народни пjевач у српском jезику у двадесетом виjеку хаџи Радован Бећировић Требjешки. У пjесми посвећеноj овом боjу он, наравно, не пропушта прилику да нагласи ко jе Махмут везир и одакле му jе кориjен, да изрази своj став према чину Станка Црноjевића и понашању његових потомака према отаџбини из коjе су потекли:
„Тежи бjеше Скадар и Бушати,
Црноj Гори и њеноj слободи,
Но сви други Турци и изроди…”
Што се самог боjа тиче он наjприjе прецизно опjевава погибиjу Махмут-паше, а пjесму завршава jадиковком пашине маjке:
„Сине Мехо, што ме не послуша,
Да се прођеш проклетиjех душа
И катила попа са Његуша,
Кога народ црногорски слуша.
Јер то ниjе ка остала раjа,
Јуче с тобом осветише Баjа,
Кога твоjи погубише преци,
На високоj гори Вртиjељци…”
Паша jе спаљен
Драго Мишковић нам jе показао jедан виноград насред Круса, коjи се зове Метех. Кад jе jедан његов рођак приjе 30-40 година ту кренуо да копа канале да би посадио лозу, наишао jе на велике и дубоке траншеjе, обложене плочама, у коjима су се налазиле гомиле људских костиjу. Претпоставља се да су ту сахрањени изгинули турски воjници.
– Махмут везир ниjе сахрањен – вели Мишковић. Његово трупло jе одвучено низ стрмину, педесетак корака ниже од мjеста гдjе jе посjечен. Ту jе мало приjе боjа био садjенут лист. Довукли су га дотле, изгледа и попели трупло на стог а онда запалили… Ту jе потом као обиљежjе озидана мала кула, коjу мjештани помно чуваjу и редовно jе крече да би се издалека могла видjети.
Пише: Будо Симоновић
Сjутра: САМО ВЕЛИКИ ДУХ МОЖЕ ДОНОСИТИ ВЕЛИКЕ ОДЛУКЕ
Извор: Дан
Везане виjести:
Фељтон: Трагом необичног крштења на Цетињу I
Фељтон: Трагом необичног крштења на Цетињу II
Фељтон: Трагом необичног крштења на Цетињу III
Фељтон: Трагом необичног крштења на Цетињу IV
Фељтон: Трагом необичног крштења на Цетињу V
Фељтон: Трагом необичног крштења на Цетињу VI
Фељтон: Трагом необичног крштења на Цетињу VII
Фељтон: Трагом необичног крштења на Цетињу VIII
Фељтон: Трагом необичног крштења на Цетињу IX
Фељтон: Трагом необичног крштења на Цетињу X
Фељтон: Трагом необичног крштења на Цетињу XI