fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Парастос за српске жртве усташког масакра у глинској цркви

glina-parastos.jpg1 200 невиних српских цивила с подручја некадашњих срезова Вргинмоста и Глине, у два дана крајем јула и почетком августа 1941. године, усташе су поубијале у глинској цркви Рођења Пресвете Богородице.

Парастосу којег су у Глини, 29. јула, служили глински протојереј Слободан Дракулић и парох војнићко-коларићки јереј Жељко Видаковић присуствовало је неколико десетина вјерника међу којима су били и представници Срба у градској и мањинској самоуправи, активисти Просвјете, као и представници СНВ-а.

Током обраћања присутнима протојереј Слободан Дракулић нагласио је да би се скоро сваког дана могла обиљежавати годишњица неког страдања православних Срба. – Због тих страдања Срби су у крајевима где су били у већини постали малобројни, па су се понегдје свели тек на неколико душа, рекао је протојереј Дракулић.

Дракулић и Видаковић служили су помен и на костурници жртава на глинском православном гробљу коме је, као и парастосу у цркви такође присуствовало неколико десетина вјерника. Том приликом Дракулић је подсетио да је на месту костурнице била капела Св. Георгија коју су усташе уништиле у рату, као и на иницијативу да се на спомен обиљежју постави православни крст.

У два покоља у глинској цркви, 29/30 јула и 4/5. августа 1941. године убијено је преко 1.200, а према неким прценама и преко 1.700 Срба. Једини који се спасио био је Љубан Једнак који је касније дао сведочанства о масакру. Усташе су након масакра цркву спалили, а након Другог светског рата на њеном мјесту саграђен је спомен дом испред кога су постављене табле с именима побијених.

Након Олује 1995. године спомен дом мијења име у Хрватски дом, а табле с именима се уклањају. Представници Срба на челу са СНВ, невладине организације и велик број истакнутих појединаца, међу којима и публицист Славко Голдстеин и филозофПредраг Матвејевић траже да се врати старо име спомен дом.

Постојећа црква Рођења Пресвете Богородице саграђена је 1963. године неколико десетина метара даље од некадашње. Подсјетимо и да су 12/13. маја 1941. усташе код села Прекопа побиле преко 400 мушкараца из Глине, највећим дијелом Срба уз један број Жидова, као и да су у оближњем селу Банском Грабовцу 26 јула 1941. усташе побиле 1.285 мушкараца тог и околних села.

Аутор и фото: Ненад Јовановић 

Извор:СНВ

 

Више о Глини погледајте на  нашој страници: Глина 

 

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: