fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Отворена изложба „Јасеновац – право на незаборав“

Први потпредсједник Владе и министар спољних послова Србије Ивица Дачић отворио је у Крагујевцу изложбу „Јасеновац – право на незаборав“.

Дачић отворио изложбу "Јасеновац - право на незаборав" (МСП) - Дачић отворио изложбу „Јасеновац – право на незаборав“ (МСП)

Он је истакао да је Србија пружила руку помирења, а очекује да у данашњој Хрватској има савезника у очувању културе сјећања на Јасеновац.

Дачић је истакао да је неопходно јавно и јасно осудити сваку врсту историјског ревизионизма који негира злочине.

Нагласио је да не смијемо дозволити насилно, нити перфидно мијењање погледа на прошлост и историјске чињенице, јер се тиме релативизују и негирају геноцидне и злочиначке политике према цијелим народима.

Дачић је посебно указао на то да, уколико не његујемо културу сјећања и нисмо на опрезу, ризикујемо да нам се понови трагична судбина.

– Улогу у томе, каже, морамо имати сви ми као појединци, али и као друштва и државе у региону Балкана, јер сви заједно, као потомци и жртава и злочинаца имамо одговорност за заједничку будућност – навео је шеф српске дипломатије.

Истиче да је Србија пружила руку помирења.

– А очекујемо да у данашњој Хрватској имамо савезника у очувању културе сјећања на Јасеновац, који мора остати симбол Другог свјетског рата – страдања Срба, Јевреја, Рома, антифашиста Хрвата и других нација и симбол масовног и беспримјерно суровог убијања – поручио је Дачић.

Подсјећа да је јануара 2018. године имао прилику да отвори сличну изложбу у згради Уједињених нација у Њујорку, која је била дио обиљежавања Међународног дана сјећања на Холокауст.

Ове изложбе су, како је навео, један дио нашег напора да очувамо културу сјећања што је уједно и наш допринос одговорном односу према прошлости.

– Не постоји оправдање за одсуство сјећања на злодјела и за заборав и занемаривање обавеза које из тог сјећања произлазе. Одговорно опхођење према историји омогућава нам одговорно делање у данашњем тренутку, јер трагедије попут оних које су задесиле српски и јеврејски народ у Другом свјетском рату не смијемо да заборавимо и не смијју нам се поновити – рекао је шеф српске дипломатије.

Извор: РТРС



Везане вијести:

Везане вијести:

Грајф: Имаћу кошмаре од усташких звјерстава | Јадовно 1941.

Гидеон Грајф: Усташе су уживале да окрваве руке | Јадовно 1941.

Гидеон Грајф: Јасеновац је далеко бруталнији од Аушвица …

Грајф: Престати са ревизијом историје | Јадовно 1941.

Историчар Гидеон Грајф у УН одржао предавање о Јасеновцу …

Грајф: Признање борби за историјску истину | Јадовно 1941.

Грајф: Јасеновац је балкански Аушвиц | Јадовно 1941.

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

One Response

  1. U okviru evropske manifestacije „Noć muzeja“, a povodom 80 godina od početka Drugog svetskog rata, 75 godina od oslobođenja logora Aušvic u Nemačkoj i proboja logora Jasenovac u NDH, u Spomen parku Šumarice u Kragujevcu u subotu će biti otvorena najveća izložba o Jasenovcu u Srbiji posle Drugog svetskog rata – „Jasenovac – pravo na nezaborav“.

    Komemoraciju ovih značajnih datuma iz istorije čovečanstva otvoriće vodeći svetski ekspert za holokaust, prof. dr Gideon Grajf u prisustvu preživelih dečjih logoraša iz Jasenovca, kao i više srpskih ministara i predstavnika diplomatskog kora.

    Organizatori ove izložbe su Spomen park „Kragujevački oktobar“, MSP Srbije, Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, Grad Kragujevac, Međunarodna ekspertska grupa GH-7, Institut za Holokaust „Šem olam“ iz Izraela, Srpsko-jevrejski centar „Sveti Sava i Jehuda Alkalaj“ iz Jerusalima i Knjaževsko-srpski teatar Kragujevac.

    https://www.vesti-online.com/velika-izlozba-o-jasenovcu-u-kragujevcu/

    Они који знају шта је предмет изложбе ту су.
    И хвала им, од потомака убијених и од грађана Србије
    А они који пасу на државним јаслама у јавној кући званој Музеј жртава геноцида Р. Србије, нису сматрали за потребно ни да на њиховом сајту поставе ову вест.
    Брука и срамота !

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: