U Umjetničkoj galeriji dobojskog Centra za kulturu i obrazovanje večeras je otvorena izložba „Nemojte nas zaboraviti“ autora Riste Marjanovića, na kojoj 59 fotografija prikazuje srpske dobrovoljce u Prvom svjetskom ratu.
Kustos i istoričar Narodnog muzeja u Šapcu Branislav Stanković, koji je koautor izložbe, kaže da je riječ o fotografijama prvog ratnog fotoreportera Šapčanina Riste Marjanovića posvećenim srpskim dobrovoljcima u Velikom ratu.
Stanković je rekao da su ovi radovi bili izloženi 1916. godine na zajedničkoj savezničkoj izložbi u Paviljonu „Marsan“ u Parizu kao najbolja moguća propaganda na dešavanja u tadašnjoj ratnoj Srbiji, dodajući da izložba može da se gleda i kao „slikovnica Velikog rata“.
On navodi da naziv izložbe „Nemojte nas zaboraviti“ predstavlja naslov knjige ratnog dnevnika Milana Vakanjca, srpskog oficira i dobrovoljca u Prvom svjetskom ratu.
Izložbu, koja je prošle godine proglašena za najposjećeniju u Srbiju, u proteklih mjesec dana vidjelo je više od 20.000 ljudi.
„Poslije Beograda izložba gostuje u Republici Srpskoj i do sada je obišla Sarajevo, Trebinje, Andrićev institut u Višegradu, Foču i Banjaluku“, naveo je Stanković.
Direktor Narodnog muzeja u Šapcu Marko Bingulac ističe da izložba fotografija predstavlja dio zajedničke istorije srpskog naroda koja je ovjekovječena kroz fotografski aparat Marjanovića.
„Zajednička misija je da kroz ovu izložbu i mnoge druge događaje pokazujemo da ne zaboravljamo našu prošlost i pretke i da to prenesemo na mlađe generacije“, rekao je Bingulac.
Direktor Centra za kulturu i obrazovanje Doboj Novak Radojčić rekao je da se radi o nesvakidašnjoj izložbi fotografija, koja upotpunjuje i obilježavanje stogodišnjice sjećanja na stradanje srpskog naroda u Dobojskom logoru.
Izložba je plod saradnje Srpske akademije nauka i umjetnosti, Muzeja Novog Sada, Narodnog muzeja Šabac i Vojnog muzeja u Beogradu.
Vezane vijesti:
Vatikan je rat protiv Srbije smatrao neophodnim
Izložba fotografija Album sećanja na naše pretke iz Prvog svetskog rata
Promovisan projekat „Izučavanjem istorije do pomirenja“