fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Оливер Фрљић: Театар на месту злочина

https://jadovno.com/tl_files/ug_jadovno/img/otadzbinski_rat/nove/oliver-frljic.jpg

Оливер Фрљић уочи вечерашње премиjере представе „Александра Зец“ у риjечком ХКД: Као у „Антигони“, jош се спотичемо о лешеве коjи нису добили право да буду укопани

ТОКОМ jедне ратне децембарске ноћи, припадници хрватског МУП-а (такозвани „мерчеповци“) упали су у кућу српске породице Зец. Оца Михаjла убили су пред кућом, а маjку Мариjу и дванаестогодишњу кћи Александру одвели на Сљеме и извршили егзекуциjу. На измаку те 1991. године петнаест хитаца jе завршило у главама жртава, коjе су потом бачене у jаму у близини Планинарског дома Адолфовац. Двоjе млађе деце, Душан и Гордана, склонили су се код комшиjа. За оваj злочин нико jош ниjе одговарао. Једног од егзекутора Фрањо Туђман jе одликовао Редом Николе Шубића Зринског (да би касниjе постао и припадник обезбеђења министра одбране Гоjка Шушка), а преживелим члановима породице jе одлуком хрватске владе, пре десет година, додељена – jеднократна новчана помоћ…

Оваj злочин у средишту jе ауторског проjекта Оливера Фрљића, коjи се вечерас премиjерно изводи на сцени ХКД театра Риjека. Представу „Александра Зец“ редитељ Фрљић сматра изузетно важним прилогом у суочавању с прошлошћу и изградњи здравиjе друштвене заjеднице. Зато, у наjави представе каже:

– Након више од двадесет година име Александре Зец jош увек jе демаркациона линиjа у хрватском друштву. С jедне стране су они коjи ламентираjу над правосудном фарсом коjа jе познате убице, без обзира на сва признања и материjалне доказе, оставила на слободи. С друге стране су, пак, они коjима Александра Зец служи искључиво за успостављање разлике између „наших“ и „њихових“ жртава, при чему се показуjе да доминантна матрица мишљења Домовинског рата ниjе отишла далеко од ове виктимолошке дихотомиjе. Ова представа покушава нешто друго: видети колико jе хрватско друштво, 18 година након рата, спремно на суочавање с оним што за њега реално и симболички представља страдање породице Зец. Као и у „Антигони“, ми се jош спотичемо о превише лешева коjи нису добили право да буду укопани.

Колико jе, после више од две децениjе хрватско друштво одлучно да спречи „могућност да се правда не догоди“?

– Хрватско друштво ниjе хомогено по питању протеклог рата и свега што се у њему догађало – каже за „Новости“ Оливер Фрљић.

ЈЕДНОКРАТНА ПОМОЋ

„Једнократна новчана помоћ“ преживелим члановима породице Зец jе избегавање моралне одговорности за оно зашта jе у великоj мери и држава одговорна. Суђење петорки одговорноj за убиство резултирало jе ослобађаjућом пресудом због процедуралне грешке. Наиме, истражни судиjа их jе испитивао без присуства адвоката, што jе за ту врсту казненог дела било законом прописано. Због тога у касниjем судском процесу та признања злочина нису могла бити коришћена. Кад су Душан и Гордана Зец 2003. године, покренули грађанску парницу против Хрватске, судиjа Општинског суда jе већ на првом рочишту дозволила да се изузета признања користе као доказ у поступку. Онда се Санадерова влада брже-боље сетила да исплати „jеднократну новчану помоћ“, и тако jе држава jош jедном ескивирала моралну одговорност.

 

– С jедне стране су они коjи се и данас држе тезе коjу jе створила Туђманова политика, да се у том рату с хрватске стране ниjе могао догодити злочин jер jе био одбрамбени. Фамозна Декларациjа о Домовинском рату документ jе коjи jе ту тезу хтео подићи на ниво службене истине. Међутим, постоjе и они коjи су свесни да jе таквих злочина било и коjи су од самог почетка jавно говорили о њима.

По мишљењу нашег саговорника, случаj Александре Зец наjбоље одсликава заjедницу коjа ни дан-данас ниjе заjедница свих своjих грађана. То потврђуjу и неки други случаjеви:

– Суђење за злочине у ратноj луци „Лора“ отворено jе показало пристраност jедног дела хрватског правосуђа. Догађања око ћирилице у Вуковару и прикупљање потписа за референдум коjи jе у директном сукобу с уставом загарантованим правима националних мањина, такође су пример у коjем већински народ жели легализовати jедан облик дискриминациjе дела своjих грађана.

У програму представе су стихови из „Јаме“ Ивана Горана Ковачића, коjи у генерациjама Југословена jош буде подjеднако дубоке асоциjациjе и емоциjе. Да ли ће, после више од пола века, моћи да их пробуди и представа посвећена трагично страдалоj девоjчици – без политичких, националних или идеолошких предрасуда?

– Надам се да хоће, мада пуно тога говори против. Иако jе настала у другачиjем историjско-друштвеном контексту, Ковачићева „Јама“ и данас остаjе заглушуjући антиратни крик. Њен jезик трансцендира време и место на коjем jе написана и постаjе универзална осуда свих фашизама и онога на што су они спремни свести људски живот. Притом „Јама“ постаjе и метафора свих оних идеолошких система коjи насилном смрћу покушаваjу избрисати индивидуу кроз чин колективног убиjања и брисања његових трагова. Бивша Југославиjа jе препуна „Јама“. Сребреница, Томашица, ратно гробље душевне болнице Соколац – само су неке од „Јама“ коjе нам jе оставио прошли рат.

На првом извођењу, ипак, неће бити преостали чланови породице Зец:

-Позвали смо Душана и Гордану, али они неће присуствовати премиjери. Разумем њихов бол и све кроз шта су пролазили, као и ову одлуку. Надам се да ће у будућности, кад прође медиjска помпа, ипак имати прилике да виде представу коjа jе направљена у спомен на њихове наjближе…

 

РИЈЕКА

Уместо у Загребу, „Александра Зец“ одиграће се у Риjеци.

– Иако се злочин над породицом Зец догодио у Загребу и иако би он представљао логичан избор за постављање представе о њему, на краjу ми jе драго да се иста реализовала у Риjеци, коjа jе показала не само да jе jедан од наjтолерантниjих градова у Хрватскоj, већ и своjу спремност да се бави и оваквим темама.

Представу су суфинансирали Град Риjека, Одjел за културу, Приморско-горанска жупаниjа, Српско народно виjеће РХ и Министарство културе Хрватске.

 

Извор: Вечерње Новости

Везане виjести:

Страдање породице Зец у Загребу – Jadovno 1941.

Merčepova polja smrti – Jadovno 1941.

„Туђман jе знао за убиства Срба“ – Jadovno 1941.

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: