Čedomir Vukašinović iz Sinoševića vratio se živ iz rata, ali ne praznih ruku. Svojim ćerkama napravio je dve ogrlice srebrnjaka, znajući za njihovu skorašnju udaju.
„Mi smo kao deca zajedno s mamom računale vreme prema ratovima. Tata je mobilisan ili nije. Sedam godina ratovanja, nas šestoro dece. To je moj otac, to je njegova biografija. Sećam se zvona u Takovu. Ječalo je selom. Mama je ćutke otvorila drveni sanduk u gostinskoj sobi i počela tati da pakuje čiste košulje. Kao deca, sestra i ja nismo znale štaje to rat, ali znakovi postoje. Dokje mama već uvijala vruć hleb u težinjavu krpu, nana (tatina mama) poklopila je čanak sira i stavljala ga u šarenicu. Za to vreme naš otac je ćutke potkivao svoje opanke pod tremom. Nije mu prvi put… Poljubio nas je sve u čelo, svoju majku u ruku i nestao u grupi naših komšija koji su s pesmom pošli niz put, istim poslom.” Ovako je uvek počinjalo kazivanje Darinke Maksimović, devojačko Vukašinović, o svom ocu Čedomiru. Mi deca, njena unučad, slušali smo bez treptanja.
Veteran oba balkanska rata, pripadnik Desetog šumadijskog puka-izviđačke čete, Čedomir Vukašinović je dva puta odlikovan Medaljom za hrabrost i Karađorđevom zvezdom s mačevima.
Posle Velikog rata, obično zimi, kad selo utihne, pričao je ukućanima daj e konj sveta životinja. Preko Prokletija moralo je imati za konja sena, makar lisnika,a vojniku šta se zatekne. Prehranio se Čedomir (ne samo on), zrnevljem nesvarenog kukuruza iz konjske balege, a u svim ratovima nosio prst voštanice da se nameni za slavu, Božić i Vaskrs.
Sećao se pričom rata s Bugarima i primirja za pravoslavni Božić, kad su obe sukobljene strane spontano izašle iz rovova i jedni drugima rekli: „Hristos se rodi!”, „Vaistinu se Hristos rodi! Bratko”…
A to je život. Kao i dar Čedomirov svojim najstarijim ćerkama Darinki i Vinki. Znao je Čedo, kada se rat završi i on se vrati, ćerke treba udavati. Kuća je utanjila a miraz treba spremati, vreme je…
Dok je srpska vojska vidala rane u Bizerti, on nije dangubio. Od 13 metalnih apoena – 50 centi tuniskih iz 1915. godine, jednog francuskog franka(1906) i dva „srebrnjaka” francuska od 50 centi (1916) – Čedo je napravio dva đerdana. Svaku paru probušio svrdlom, provukao jak končić i podelio u dve grupe, svakoj ćerki po osam srebrnjaka spojenih u dve somotne trake koje je skinuo sa šinjela. U međuvremenu, otišao je u Zemaljski muzej poznate varoši i uskliknuo od radosti kada je u postavci muzeja među eksponatima video srpsku narodnu nošnju. Zamolio je domaćine za uslugu. Fotografisao se.
Ta crno-bela sarta postale, čuva se porodično među potomcima u Gornjem Milanovcu. Na poleđini fotografije piše: „Iz Severne Afrike varoši Bizerta, francuske kolonije Tunisije. Na poklon mojoj ćerki Vinki, avgusta 1915. Čedomir.”
Ista kuća u gradu pod Rudnikom čuva dve niske srebrnjaka. Uspeo je solunac da preskoči tolika minska polja, pretrči rovove, izbegne kuršume i osvane pred crkvom u Takovu. Došao je sa 42 kilograma, ali živ. Mlađe ćerke Drinka i Ljubinka nisu ga poznale. U vreme mobilizacije tek su prohodale. Radivoje i Radiša su Ljubičina (devojačko Smiljanić) i Čedova posleratna ljubav.
U Drugom svetskom ratu Čedomir Vukašinović nije učestvovao ni na jednoj strani. Do kraja života bavio se pčelama i kalemljenjem voća. Najmlađi sin Radiša doživeo je duboku starost, umro je u 91. godini života, prošle godine. Stariji Radivoje, kao mladić još nestasao za vojsku, odveden je iz dvorišta rodne kuće vezan, od strane Ljotićevaca, u nepoznatom pravcu. Do dana današnjeg o njemu nije nađen nikakav trag.
Saša Savović – POLITIKA