fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Одржана комеморација у логору Маутхаузен

У некадашњем концентрационом логору Маутхаузен данас је одржана комеморација поводом 73-годишњице ослобођења

Помену на споменику српским и југословенсим жртвама присуствовали су представници Републике Србије / Танјуг
Помену на споменику српским и југословенсим жртвама присуствовали су представници Републике Србије / Танјуг

У некадашњем концентрационом логору Маутхаузен данас је одржана комеморација поводом 73-годишњице ослобођења, на којем је служен помен на споменику српским и југословенским жртвама.

Помену на споменику српским и југословенсим жртвама присуствовали су представници Републике Србије, српског дипломатског кора, као и чланови српских клубова и организација.

Одавању почасти присуствовали су потомци преживелих логораша, на челу са Милошем Бабићем, чији је отац провео 2,5 године у злогласном нацистичком логору поред Дунава.

„Поштујмо туђе жртве, али своје највише. Овде је извршен невиђен и бестидан злочин над невиним жртвама и то не смемо никада да заборавимо. Хвала свима који су данас овде, како би сачували успомену на невине који су на овим просторима али и широм Света оставили своје кости“, казао је Бабић.

Државни секретар у Министарству рада и социјалних питања Негован Станковић је рекао да је српски народ кроз историју много пута страдао и да жртве, ма где биле заслужују поштовање.

Као и претходних година комеморацији су присустовали полазници Војне и Полицијске академије који су допутовали из Београда.

Маутхаузен је познат као један од најозлоглашенијих нацистичких логора. Сејао је смрт у Првом светском рату, а наставио и у Другом. Успостављен је 22. септембра 1914, а поново активиран 8. августа 1938. године.

Био је активан све до ослобађања од стране америчке војске 5. маја 1945. године.

Састојао се од главног логора и преко педесет споредних. До 1945. године у логор Маутхаузен и његове споредне логоре депортовано је око 200.000 особа, а више од половине њих је убијено или су умрли од последица присилног рада. Међу њима је било људи преко 30 различитих националности.

Последњи логорашки број био је 139.317, издат 3. маја 1945. године.

Организациони одбор комеморације, пошто је Слободарска партија Аустрије (ФПО) у новој влади, саопштио је да не жели слободарске политичаре на овој свечаности.

Тај став данас је поновио и председник Јеврејске заједнице Оскар Дојч назвао је припаднике десничарских студентских организација, чији су чланови више представници нове власти из редова ФПО. Као наследницима нациста.

У обраћању на помену испред споменика јеврејским жртвама рекао да је неопходно протестовати против чланова владе који су чланови организација које величају Трећи рајх и великонемачку идеју.

„Они нису нацисти, већ њихови наследници, а њихова политичка рука је ФПО“, подвукао је Дојч.

Истакао је да неонацисти нису никакви савезници у борби против исламиста.

Према његовим речима, било би важно да комплетна аустријска влада присуствује комеморацији у Маутхаузену, али би било погрешно да на тој свечаности буду људи који ослобађање Европе од нациста 8. маја виде као дан жалости и преживеле концентрационих логора називају „криминалцима и гамадима“.

Позвао је да се све странке искрено суоче са својом прошлошћу јер су и Социјалдемократска партија (СПО) и Народна странка (ОВП) пружале азил нацистима и штитили их.

(Тањуг)

Извор: НОВОСТИ

Везане вијести:

Одата почаст жртвама логора Маутхаузен

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: