fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Одата почаст жртвама логора Маутхаузен

У оквиру обиљежавања 73 године од ослобођења нацистичког логора Маутхаузен, код Споменика југословенским борцима и жртвама фашистичког терора убијеним од 1941. до 1945. године у мјесту Ебензе положени су вијенци и одата почаст жртвама.

Одата почаст жртвама под-логора логора Маутхаузен
Одата почаст жртвама под-логора логора Маутхаузен

Церемонији су присуствовали представници Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, Министарства одбране, Министарства унутрашњих послова Србије, конзул Србије у Салцбургу, представници Српске православне цркве, као и више стотина припадника српске дијаспоре који живе у Аустрији.

У наставку комеморација, делегација из Србије обишла је спомен-комплекс као и једини за јавност отворени тунел у којем су логораши радили, као и злогласни дворац Хартхајм у општини Алковен близу Линца, који је био центар за еутаназију у којем је од маја 1940. до децембра 1944. године убијено више од 18.000 људи.

Потом је одржана комеморација у некадашњем под-логору Маутхаузена, Гусену један, код споменика српским жртвама на мјесту некадашњег крематоријума који је претворен у Меморијални комплекс, гдје је истакнута и застава Србије, саопштено је из Министарства за рад Србије.

Вијенци су положени и одата је почаст жртвама на српском војничком гробљу из Првог свјетског рата у мјесту Ашах, на којем је сахрањено 5.600 српских војника.

Логор смрти у Маутхаузену представља једно од највећих мјеста страдања у окупираној Европи током Другог свјетског рата.

Само неколико недјеља након нацистичке окупације Аустрије, затвореници из концентрационог логора у Дахауу у близини Минхена, пребачени су 8. августа 1938. године у аустријски град Маутхаузен, у близини Линца.

Концентрациони логор у Маутхаузену био је познат као централни логор за укупно 49 других логора који су се налазили на територији окупиране Аустрије.

Између 8. августа 1938. и 5. маја 1945. године, око 195.000 особа, мушкараца и жена, били су заточени у тим логорима који су представљали мјеста ужасног страдања људи, њиховог мучења и ликвидације.

Концентрациони логор у Маутхаузену ослободила је 5. маја 1945. године совјетска Црвена Армија.

Осим логора смрти који се налазио у мјесту Матхаузен, логори су постојали и у бројним другим насељеним мјестима попут Гусена, Ебензеа, Мелка и других.

Извор: СРНА

Везане вијести:

Маутхаузен – стратиште у оба светска рата | Јадовно 1941.

Сви ужаси нацистичког казамата | Јадовно 1941.

Овде је злочин блага реч | Јадовно 1941.

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: