fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Обиљежено 75 година од Новосадске рације

У Новом Саду данас је обиљежено 75 година од злогласне Новосадске рације у којој су мађарски фашисти у јануару 1942. године починили погром над 2.000 Срба, Јевреја, Рома и припадника других нација.

75 година од Новосадске рације Фото: НОВОСТИ
75 година од Новосадске рације
Фото: НОВОСТИ

Градоначелник Новог Сада Милош Вучевић истакао је у обраћању окупљеним код споменика „Породица“ на Кеју жртава рације, да и данас осјећа горчину због страхота Новосадске рације.

„И данас осећам бес и горчину јер није спречен ужас који је заувек оковао Нови Сад, као што га сваког јануара окивају снег и лед. Осећам тугу, немерљиву и неизрециву, због више хиљада побијених Новосађана – Срба, Јевреја и Рома. Међу недужним страдалницима било је много деце, старих и немоћних људи. Једина им је кривица била то што су у злочиначким умовима фашиста били друге нације или вере“, рекао је Вучевић.

Он каже да је одрастао уз приче о језивом леденом јануару 1942. године и о породицама које су нестале под ледом Дунава.

„Ти датуми 21, 22. и 23. јануар 1942. године одредили су трагичну судбину многих новосадских породица. Одредили су и судбину свих нас који смо годинама касније стасавали и постајали људи. Често сам се питао зашто су страхоте Рације изабрале баш мој град и моје комшије“, рекао је Вучевић.

Он је нагласио да је, учећи лекцију о животу и праштању, научио ону најважнију да се мора борити против фашизма, као и свих других идеологија усмјерених против човјека.

„И зато ћемо сваког јануара на овом месту, на новосадском Кеју жртава рације, достојанствено понављати сведочанство о људском злу, да ту лекцију никад не заборавимо“, поручио је Вучевић.

Према његовим ријечима, истина о фашистичкој рацији требало би да српски народ уједини у борби против патолошке мржње и шовинистичког лудила.

„Верујем зато да се више никад нећемо бројати и пребројавати по крвним зрнцима, већ само по честитости. Верујем да ће нам увек бити важније какви смо и ко смо, и, да ћемо на ружне речи одговарати лепим. Сигуран сам да ћемо у нашем Новом Саду увек слободно живети и говорити и српски, и ромски, и мађарски језик, те се уважавти и поштовати у свим нашим разликама“, рекао је Вучевић.

О злогласној Новосадској рацији говорио је и предсједник Србије Томислав Николић који је истакао да ће се заложити да се у правни систем Србије уведе установа „спомен-жртве“, као и појам „затирање“ у знак вјечног сјећања на страдања српског народа која су једна од највећих у историји човјечанства.

Послије јеврејског и православног помена недужним жртвама Новосадске рације, бесједе о трагичним догађајима одржали су врховни рабин Србије Исак Асиел и , Његово преосвештенство епископ бачки Иринеј.

Николић, Вучевић и предсједник Скупштине Србије Маја Гојковић положили су потом вијенце на споменик жртвама Новосадске рације.

Вијенце су положили и представници амбасада Израела, Мађарске, Велике Британије, САД, Њемачке, Руске Федерације и Кипра.

Почаст невино страдалим жртвама Новосадске рације одао је и велики број Новосађана.

Новосадска рација је назив за погром који су мађарски фашисти регента Миклоша Хортија извршили над Србима и Јеврејима у Новом Саду током Другог свјетског рата. Рација је спроведена у Новом Саду и околним мјестима од 21. до 23. јануара 1942. године.

За три дана у Новом Саду је брутално убијено и под лед Дунава бачено више од 2.000 недужних Новосађана.

Поједини историјски извори наводе да је укупан број несталих током погрома био 4.500 недужних људи чија је једина кривица била што су Срби, Јевреји или припадници неке друге немађарске националности.

Извор: СРНА

Везане вијести:

Новосадска Рација 1942. | Јадовно 1941.

Како сам преживео »новосадску рацију« – Иван Ивањи | Јадовно …

Скинија Јелке Јовандић | Јадовно 1941.

Хронологија јануарске “Рације” 1942. (поводом 75. годишњице тог Геноцида)

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: